Świerk pospolity 'Compacta' - Picea abies 'Compacta'

2020-07-16 15:39 Michał Mazik
Świerk pospolity 'Compacta'
Autor: Mariusz Bykowski Świerk pospolity 'Compacta'

Świerk pospolity 'Compacta' należy do rodziny sosnowatych sosnowatych (Pinaceae). To odmiana karłowa świerka pospolitego o zwartych pędach.

Świerk pospolity 'Compacta' rośnie wolno, po 10 latach może osiągać 1,5 m wysokości i 1,2 m szerokości. Maksymalna wysokość nie przekracza 3 m. Pokrój jest początkowo kulisty, później szerokostożkowy. Pędy są krótki, wyprostowane, pokryte krótkimi, kłującymi, ciemnozielonymi igłami.

Świerk pospolity 'Compacta' ma przeciętne wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i w lekkim zacienieniu. Znosi także miejsca cieniste. Preferuje podłoża gliniasto-piaszczyste, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie, ale toleruje także inne typy gleb. Odmiana jest mrozoodporna. Świerk pospolity 'Compacta' można sadzić jesienią (to optymalny termin) lub wiosną. W początkowym okresie uprawy wymaga podlewania. Warto ją dodatkowo dokarmiać nawozami potasowymi (dla uzyskania lepszego krzewienia) lub organicznymi. Regularne cięcie nie jest konieczne.

Świerk pospolity 'Compacta' jest uniwersalny i nadaje się do sadzenia w każdym ogrodzie, również tym o małej powierzchni. To dobra dekoracja wrzosowisk i skalniaków. Interesująco prezentuje się w wielogatunkowych kompozycjach kolorystycznych. Dobrze wygląda łączony z jodłami i sosnami. Może być uprawiany jako pojedynczy soliter. Nadaje się do uprawy w większych pojemnikach (wtedy warto go jednak okrywać i chronić przed wywracaniem).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój szerokostożkowy
Pokrój kulisty
Pokrój zwarty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021