Świerk pospolity 'Compacta' - Picea abies 'Compacta'

2020-07-16 15:39

Świerk pospolity 'Compacta' należy do rodziny sosnowatych sosnowatych (Pinaceae). To odmiana karłowa świerka pospolitego o zwartych pędach.

Świerk pospolity 'Compacta'
Autor: Mariusz Bykowski Świerk pospolity 'Compacta'

Świerk pospolity 'Compacta' rośnie wolno, po 10 latach może osiągać 1,5 m wysokości i 1,2 m szerokości. Maksymalna wysokość nie przekracza 3 m. Pokrój jest początkowo kulisty, później szerokostożkowy. Pędy są krótki, wyprostowane, pokryte krótkimi, kłującymi, ciemnozielonymi igłami.

Świerk pospolity 'Compacta' ma przeciętne wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i w lekkim zacienieniu. Znosi także miejsca cieniste. Preferuje podłoża gliniasto-piaszczyste, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie, ale toleruje także inne typy gleb. Odmiana jest mrozoodporna. Świerk pospolity 'Compacta' można sadzić jesienią (to optymalny termin) lub wiosną. W początkowym okresie uprawy wymaga podlewania. Warto ją dodatkowo dokarmiać nawozami potasowymi (dla uzyskania lepszego krzewienia) lub organicznymi. Regularne cięcie nie jest konieczne.

Świerk pospolity 'Compacta' jest uniwersalny i nadaje się do sadzenia w każdym ogrodzie, również tym o małej powierzchni. To dobra dekoracja wrzosowisk i skalniaków. Interesująco prezentuje się w wielogatunkowych kompozycjach kolorystycznych. Dobrze wygląda łączony z jodłami i sosnami. Może być uprawiany jako pojedynczy soliter. Nadaje się do uprawy w większych pojemnikach (wtedy warto go jednak okrywać i chronić przed wywracaniem).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój szerokostożkowy
Pokrój kulisty
Pokrój zwarty