Świerk pospolity 'Barryi' - Picea abies 'Barryi'

2020-07-16 15:39 Martyna Cieślińska
Świerk pospolity 'Barryi'
Autor: Mariusz Bykowski Świerk pospolity 'Barryi'

Świerk pospolity 'Barryi' to odmiana świerka pospolitego, po raz pierwszy opisana w 1891 roku przez Ludwika Meissnera. W Polsce drzewo to jest uprawiane od lat 30. XX wieku. Należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae).

Spis treści

  1. Świerk pospolity 'Barryi' - opis
  2. Świerk pospolity 'Barryi' - warunki uprawy
  3. Świerk pospolity 'Barryi' - pielęgnacja
  4. Świerk pospolity 'Barryi' - zastosowanie

Świerk pospolity 'Barryi' - opis

Świerk pospolity 'Barryi' to karłowa odmiana świerka. Wraz z upływem czasu przyjmuje stożkowy pokrój. Rośnie wolno, po 10 latach osiąga 50-70 cm wysokości. Maksymalnie może dorastać do 2 m. Roślina jest gęsta i zwarta, ze środka drzewa wyrastają w każdym kierunku silne i sztywne pędy w kolorze pomarańczowobrązowym. Posiada liczne rozgałęzienia. Igły są małe, tępo zakończone, lśniące, ciemnozielone. Mają 1-1,5 cm długości, ułożone są do przodu i do góry. Utrzymują się na roślinie przez cały rok. Świerk pospolity ‘Barryi’ nie zawiązuje szyszek.

Świerk pospolity 'Barryi' - warunki uprawy

Świerk pospolity 'Barryi' nie ma wysokich wymagań uprawowych. Lubi miejsca słoneczne oraz półcieniste, osłonięte od wiatrów. Preferuje wysoką wilgotność powietrza  i żyzną, przewiewną oraz dobrze wilgotną glebę, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. Dobrze rośnie zarówno na podłożu gliniastym, jak i piaszczystym, ważne aby warunki wilgotnościowe były odpowiednie. Jest niezwykle wrażliwy na suszę. Często może to prowadzić do śmierci rośliny. Świerk pospolity ‘Barryi’ jest odporny na mróz oraz na zanieczyszczenia powietrza.

Świerk pospolity 'Barryi' - pielęgnacja

Świerk pospolity 'Barryi' warto nawozić trzy-cztery raz do roku nawozem przeznaczonym dla roślin iglastych. Odżywia to roślinę i zwiększa jej zdrowotność. Z racji tego, że roślina lubi wysoką wilgotność powietrza, w okresach suszy sprzyja jej zraszanie. Świerk rozmnaża się w sposób wegetatywny przez sadzonki szczytowe, które pobiera się na wiosnę.

Świerk pospolity 'Barryi' - zastosowanie

Roślina idealnie sprawdza się na skalniakach i w niskich żywopłotach. Ma zdolność do zakwaszania podłoża, dlatego jest idealny na wrzosowiska. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, zmieści się w każdym, nawet mały ogrodzie. Można się nim cieszyć także w uprawie pojemnikowej na tarasie czy balkonie. Świerk pospolity ‘Barryi’ pasuje do ogrodów formalnych czy też w stylu japońskim. Dobrze prezentuje się w towarzystwie np. rododendronów i innych karłowych roślin iglastych.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość 50 cm - 2 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój stożkowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021