Świerk pospolity - Picea abies

2021-12-20 11:06
Świerk pospolity
Autor: Andrzej T. Papliński Świerk pospolity

Świerk pospolity to nasze krajowe, dość szybko rosnące drzewo iglaste. Ma krótkie (1,5 cm), ciemnozielone, błyszczące igły i zwisające szyszki długości 15 cm.

Dostępne są setki ozdobnych odmian świerka pospolitego o różnym pokroju i sile wzrostu – wśród nich wiele karłowych: 'Nidiformis' jest niski i płaski, 'Little Gem' ma kształt kuli, 'Pusch' - na końcach jego pędów pojawiają się małe czerwone szyszki.

Świerk pospolity dobrze znosi cięcie, dlatego też doskonale nadaje się na formowane żywopłoty. Aby drzewa nie ogałacały się od dołu, trzeba je regularnie strzyc i chronić przed zacienieniem ze strony innych roślin. Świerk pospolity wymaga gliniasto-piaszczystego, umiarkowanie wilgotnego, lekko kwaśnego podłoża. Jest wrażliwy na suszę, zanieczyszczenie powietrza, ale za to odporny na mróz. (mn-k)

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość do 40 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022