Świerk kłujący 'Waldbrunn' - Picea pungens 'Waldbrunn'

2020-07-16 15:39 Michał Mazik
Świerk kłujący 'Waldbrunn'
Autor: Mariusz Bykowski Świerk kłujący 'Waldbrunn'

Świerk kłujący 'Waldbrunn' to niewielki krzew należący do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Typowy gatunek w środowisku naturalnym występuje w górzystych terenach Ameryki Północnej.

Świerk kłujący 'Waldbrunn' to odmiana botaniczna znana wyłącznie z uprawy. Ma karłowy, zwarty, kulisty pokrój. Rośnie wolno (10-letnie egzemplarze osiągają około 50 cm wysokości i 80 cm szerokości). Pędy są gęste, pokryte szarosrebrzystymi igłami.

Świerk kłujący 'Waldbrunn' powinno się uprawiać wyłącznie na stanowiskach słonecznych. Wtedy ma dobre wybarwienie i nie „gubi” igieł w dolnych pędach. Dzięki temu utrzymuje zwarty, regularny pokrój. Preferuje podłoża żyzne, bogate w próchnicę i składniki pokarmowe (o lekko kwaśnym odczynie). Glebę przed sadzeniem warto wymieszać w ziemią liściową, korą sosnową, kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Znosi gorsze typy podłoży.

Świerk kłujący 'Waldbrunn' można sadzić na początku jesieni lub wiosną. Jest mrozoodporny. W początkowym etapie ważne jest regularne podlewanie. Później świerk podlewa się w czasie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody i sporadycznie zimą (aby zapobiec suszy fizjologicznej). Od wiosny do lata można dokarmiać go nawozami (najlepiej z małą dawką azotu). Profilaktycznie warto stosować gnojówki z roślin jako ochronę przed chorobami i szkodnikami. Świerk kłujący 'Waldbrunn' znosi zanieczyszczenia powietrza.Świerk kłujący 'Waldbrunn' ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Jest dobrą dekoracją skalniaków i wrzosowisk. Warto uprawiać go w centralnej części trawnika od strony frontowej ogrodu. Nadaje się do uprawy pojemnikowej jako ozdoba balkonów i tarasów. Sprawdza się w ogrodach miejskich i w obszarach uprzemysłowionych. Można używać go do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość 50 cm - 80 cm
Podlewanie mało
Pokrój kulisty
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł szarosrebrzysta
Pokrój karłowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021