Świerk kłujący 'Montgomery' - Picea pungens 'Montgomery'

2020-07-16 15:39 Michał Mazik
Świerk kłujący 'Montgomery'
Autor: Mariusz Bykowski

Świerk kłujący 'Montgomery' należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). To wolno rosnąca, niska amerykańska odmiana świerka kłującego, wyselekcjonowana w 1949 roku przez Heinricha Teuschera. Roczne przyrosty świerka kłującego 'Montgomery' wynoszą 10-20 cm. Po kilkudziesięciu latach osiąga 3-4 m wysokości i 120 cm szerokości. Pokrój jest początkowo kulisty, po latach szerokostożkowaty. Kora jest pomarańczowobrązowa, łuszczy się płatami. Igły są krótkie, sztywne, kłujące o niebieskawym zabarwieniu. Z reguły odmiana świerka 'Montgomery' nie zawiązuje szyszek.

Świerk kłujący 'Montgomery' najlepiej rośnie (i wybarwia się) na stanowiskach słonecznych. Preferuje podłoża  przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, zasobne w składniki pokarmowe. Toleruje jednak inne typy gleb, również te o lekko kwaśnym i kwaśnym odczynie. To odmiana mrozoodporna (wytrzymuje temperaturę do -34 st. C), niewymagająca okrycia. Optymalny termin sadzenia świerka kłującego 'Montgomery' to wiosna lub początek jesieni. Młode okazy zaleca się regularnie podlewać.

Świerk kłujący 'Montgomery' można nawozić od wiosny do końca lata, nawozami specjalistycznymi. Jest dość odporny na choroby i szkodniki. Nie wymaga regularnego cięcia. Zabieg można przeprowadzić raz na kilka lat, aby skorygować pokrój i usunąć zaschnięte pędy.

Świerk kłujący 'Montgomery' ma szerokie zastosowanie w ogrodach, parkach i zieleni miejskiej. Nadaje się do sadzenia na niewielkich działkach. Można go łączyć z innymi iglakami, tworząc interesujące zestawienia kolorystyczne. Dobrze wygląda także (po wielu latach) jako pojedynczy soliter. To ceniona dekoracja skalniaków i wrzosowisk.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Wysokość 3 m - 4 m
Pokrój półkulisty
Pokrój szerokostożkowaty
Barwa liści/igieł niebieskawa