Świerk biały 'Pendula' - Picea glauca 'Pendula'

2020-07-16 15:39

Świerk biały 'Pendula' to zimozielona, drzewiasta odmiana żywicznego drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae).

Świerk biały 'Pendula' to strzeliste drzewo iglaste, o typowym dla gatunku wzroście, dorastające do 5-12 metrów, a po 10 latach osiągające 2-3 m wysokości i 0,5-1m szerokości.  Drzewo o wąsko stożkowym pokroju, cienkim pniu oraz silnie przewijających pędach. W przeciwności do innych odmian płaczących tego gatunku, u świerka białego 'Pendula' przewodnik pozostaje prosty, a przewisają jedynie pędy boczne, układając się symetrycznie wokół pnia i dość ściśle go 'otulając'. Dolne pędy często pokładają się na ziemi. Kora cienka, łuskowata. Igły, długości 8-18mm, krótko zaostrzone, matowe, niebieskawozielone, sztywne i charakterystycznie, równomiernie nastroszone na górnej stronie pędów. Szyszki małe, jasnobrązowe.

Świerk biały 'Pendula' wymaga słonecznego stanowiska i lekko kwaśnych, żyznych gleb umiarkowanie wilgotnych, tolerancyjny na suszę. Roślina odporna na mróz.

Świerk biały 'Pendula' doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych i parkach, szczególnie jako roślina soliterowa, wymagająca eksponowanych miejsc.

Świerk biały 'Pendula' rozmnaża się jedynie wegetatywnie, przez szczepienie.

Odmiana ta została po raz pierwszy zauważona przez amerykańskiego kolekcjonera i szkółkarza Jean'a Iseli z Boring w Oregon, USA. Znalazł ja w 1982 roku w Morton Arboretum w Illinois, gdzie rosła od 1958 roku. Egzemplarz ten pochodził ze szkółki D. Hill, ze stanu Ontario, którego roślina mateczna rosła w środowisku naturalnym w okolicy Guelph, w stanie Ontario, USA. Niektóre źródła podają, że odmiana ta znalazła się w USA już przed 1867 rokiem i pochodzi z Wersalu we Francji. Na rynek amerykański odmiana ta została wprowadzona przez Iseli Nurseries Inc., w 1982 roku.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z pędów
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielononiebieska
Pokrój zwisający
Pokrój kolumnowy
Pokrój stożkowy
Wysokość 5 m - 12 m
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021