Sosna Thunberga 'Ogon' - Pinus thunbergii 'Ogon'

2020-07-16 15:40

Sosna Thunberga 'Ogon' to odmiana oryginalnej, dwuigielnej sosny o nieznanym dokładnie, japońskim pochodzeniu.  Pierwsza wzmianka dotycząca tej rośliny ukazała się w 1986 roku, w katalogu roślin kolekcjonerskich w USA, dokąd odmianę tą sprowadził Barry Singer.

Sosna Thunberga 'Ogon' to drzewo iglaste, dorastające do 5-10m wysokości, o średniej sile wzrostu i 10-15 centymetrowych przyrostach rocznych. Ma początkowo luźny, nieregularny pokrój, z szeroko rozpostartymi gałęziami, z czasem zagęszcza się, tworząc regularny, rozłożysty stożek. Doskonale znosi cięcie i formowanie, dzięki czemu łatwo można nadać jej oryginalny wygląd drzewiastego bonsai.Największa ozdobą tej odmiany są zimozielone, długie, miękkie igły, zebrane po 2 w okółkach na pędach. Kolor zielony mają jedynie młode, wiosenne przyrosty, które latem i jesienią przybierają coraz intensywniejszą żółtą barwę, aby zimą uzyskać piękny złocistożółty odcień. Stąd pochodzi nazwa tej odmiany: Ogon, co po japońsku oznacza 'złoto'.

Sosna Thunberga 'Ogon' jest niewybredna w stosunku do podłoża. Dobrze radzi sobie na każdej przeciętnej ogrodowej, nawet suchej i zasolonej glebie, o odczynie lekko kwaśnym. Nie sprzyja jej jedynie podłoże podmokłe i ciężkie. Sosna Thunberga 'Ogon' kocha słońce, które jest jej niezbędne do uzyskania prawidłowego, dekoracyjnego wybarwienia igieł. Jest odporna na mróz.

Sosna Thunberga 'Ogon' doskonale nadaje się do większych ogrodów przydomowych, ogrodów japońskich i parków,  szczególnie pięknie prezentuje się jako soliter na tle ciemno ulistnionych wysokich rabat lub drzew i krzewów, szczególnie dekoracyjna, jeśli jest prowadzona w formie bonsai.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość 5 m - 10 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój nieregularny
Pokrój stożkowaty
Pokrój luźny
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021