Sosna gęstokwiatowa 'Low Glow' - Pinus densiflora 'Low Glow'

2020-07-16 15:40 Agnieszka Mike-Jeziorska

Sosna gęstokwiatowa 'Low Glow' to niewielki, zimozielony krzew iglasty, karłowa, odmiana dwuigielnej sosny, otrzymana przez Sydneya Waxman'a z uniwersytetu stanowego w Connecticut (USA), opisana i wprowadzona do handlu w 1990 roku.

Sosna gęstokwiatowa 'Low Glow' to krzew iglasty o powolnym wzroście i kulistym pokroju, dorastający do 1m średnicy. Charakterystyczne, dekoracyjne, jasnozielone igły są miękkie, o długości 8–12 cm, zebrane po dwie na krótkopędach. Roślina kwitnie (pyli) od kwietnia do czerwca. Szyszki nasienne dojrzewają od września do października w kolejnym roku.  Odmiana sosny 'Low Glow' jest również bardzo efektowna w formie szczepionej na pniu.

Sosna gęstokwiatowa 'Low Glow' jest tolerancyjna w stosunku do stanowiska i podłoża. Urośnie na  każdej przeciętnej ogrodowej glebie, powinna ona być jednak lekko kwaśna. Roślina odporna na mróz.  Strefa mrozoodporności 5B.

Odmiana ta jest polecana do małych ogrodów, do ogrodów skalnych i japońskich. Doskonale sprawdza się rownież jako roślina do pojemników (pamiętać należy jednak, aby były one dobrze zabezpieczone przed zimą).

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Wysokość do 1 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Termin kwitnienia IV - VI
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty
Pokrój zwarty