Sosna drobnokwiatowa ‘Shizukagoten’ - Pinus parviflora ‘Shizukagoten’

2022-04-11 14:14

Sosna drobnokwiatowa ‘Shizukagoten’ została sprowadzona z Japonii, do uprawy w Europie wprowadzona przez Wansdyke Nursery w Devizes, Wiltshire, w Wielkiej Brytanii.

Sosna drobnokwiatowa ‘Shizukagoten’ - opis

Ten karłowy iglak ma formę niewysokich, wolno rosnących krzewów o pojedynczym pniu, z nisko osadzonymi, rozłożystymi pędami, o niezbyt regularnym, stożkowym pokroju, osiągających 1,5-2m wysokości.Igły gęste, zimozielone, niebieskie, z charakterystycznym białym paskiem na spodniej stronie, zebrane są w pęczki po 5, miękkie, mięsiste, o długości 5-8cm.

Sosna drobnokwiatowa ‘Shizukagoten’ wydaje stosunkowo wcześnie liczne, niewielkie szyszki o jajowatym, wydłużonym kształcie, osiągające długość 5-7cm.

Sosna drobnokwiatowa ‘Shizukagoten’ - uprawa i pielęgnacja

Sosna drobnokwiatowa ‘Shizukagoten’ ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe. Doskonale czuje się na każdej przeciętnej, nawet suchej glebie ogrodowej, o odczynie lekko kwaśnym. Wymaga sporo światła, bo to warunkuje ładne wybarwianie się igieł, ale nie może rosnąć na pełnym, ostrym słońcu, które może powodować poparzenia. Najlepsza jest dla niej wystawa wschodnia i lekki półcień. Jest bardzo odporna na mróz. Dodatkowym atutem tej odmiany jest odporność na rdzę wejmutkowo-porzeczkową, chorobę dość popularną u sosen pięcioigielnych.

Sosna drobnokwiatowa ‘Shizukagoten’ - zastosowanie

Sosna drobnokwiatowa ‘Shizukagoten’ nadaje się do sadzenia w pojemnikach ustawianych na tarasach i balkonach (pod warunkiem prawidłowego zabezpieczenia ich korzeni przed mrozem) oraz do tworzenia form miniaturowych typu bonsai. Sosny drobnokwiatowe ciekawie prezentują się zwłaszcza w założeniach ogrodowych w stylu japońskim, nad oczkami wodnymi i na wrzosowiskach. Doskonale wyglądają również w kameralnych założeniach ogrodowych, w ogrodach skalnych i niewielkich ogrodach przydomowych, zwłaszcza jako soliter.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Tak
Wysokość 1,5 m - 2 m
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł niebieska
Pokrój nieregularny
Pokrój kępiasty
Pokrój stożkowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022