Sosna drobnokwiatowa - Pinus parviflora

2020-07-16 15:41

Sosna drobnokwiatowa naturalnie rośnie w górzystych terenach Japonii, zazwyczaj w formie niewysokich, wolno rosnących drzew o pojedynczym pniu, z nisko osadzonymi, rozłożystymi koronami o niezbyt regularnym, stożkowatym pokroju. Starsze drzewa przyjmują parasolowate kształty.

Sosna drobnokwiatowa
Autor: Plant Publicity Holland Sosna drobnokwiatowa

Sosna drobnokwiatowa wydaje szyszki o jajowatym kształcie stosunkowo wcześnie. W Japonii jeszcze do XVII wieku popiół z igieł sosny stosowany był jako środek uśmierzający ból zębów. Igły zebrane są w pęczki po 5, są krótkie (osiągają do 6 cm długości), sztywne, mocno poskręcane, co daje dodatkowy efekt dekoracyjny.

Sosna drobnokwiatowa występuje w Polsce, lecz nie jest częstym rezydentem naszych ogrodów. A szkoda, gdyż ma wiele zalet. Ze względu na małe wymiary – dorasta maksymalnie do 4–5 m wysokości – znakomicie nadaje się do małych ogródków. Początkowo rośnie dość szybko, ale po kilkunastu latach następuje znaczne spowolnienie wzrostu.Roślina ta ma bardzo dekoracyjne igły. Na glebach piaszczystych korona sosny drobnokwiatowej jest nieregularna, luźna i czasem przybiera dziwne kształty. Na ciężkim, gliniastym podłożu drzewo tworzy zwartą, stożkowatą koronę.Sosna drobnokwiatowa kocha słońce, wymaga gleb średnio żyznych, przepuszczalnych. Jest bardzo odporna na mróz. Nie jest porażana przez rdzę wejmutkowo-porzeczkową – chorobę niebezpieczną dla sosen pięcioigielnych.

Odmiany najwolniej rosnące, np. ‘Glauca’, nadają się do sadzenia w pojemnikach ustawianych na tarasach i balkonach oraz do tworzenia form miniaturowych typu bonsai. Sosny drobnokwiatowe ciekawie prezentują się zwłaszcza w ogrodach w stylu japońskim, nad oczkami wodnymi i na wrzosowiskach.Ciekawe odmiany sosny drobnokwiatowej:

  • ‘Adcock’s Dwarf’ – odmiana karłowata, wyhodowana w Anglii. Od początku wzrostu tworzy zwartą i gęstą koronę. Charakteryzuje się bardzo wolnym wzrostem, do 6 cm rocznie; 10-letnie drzewka osiągają 50 cm wysokości. Idealna do ogrodów skalnych.
  • ‘Bergman’ – bardzo dekoracyjna odmiana, zasługująca na pierwszoplanowe miejsce w ogrodzie. Tworzy dość nieregularne krzewy, zazwyczaj kuliste lub szeroko rozłożyste. Ciemnoniebieskie z lekkim odcieniem szarości igły są delikatnie poskręcane. Zimą wyjątkowo widoczne są pąki wierzchołkowe.
  • ‘Fukai’ – przyjmuje strzelisty, drzewkowaty pokrój, z bocznymi pędami ustawionymi równolegle do podłoża. Rośnie dość szybko, przyrosty roczne wynoszą 20–25 cm. Młode igły na końcach mają intensywne, kremowe przebarwienia, co czyni roślinę jeszcze bardziej dekoracyjną. Niestety do zimy igły na całej długości stają się zielone. Oryginalna roślina, która pasuje do każdej ogrodowej kompozycji, także do założeń o charakterze naturalistycznym.
  • ‘Glauca’ – najpowszechniej występująca odmiana sosny drobnokwiatowej w Polsce. Rośnie wolno, osiąga do 5 m wysokości. Igły ma dość sztywne, mocno poskręcane, zielone na zewnątrz, srebrzysto-niebieskie od wewnątrz.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość do 5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój stożkowaty