Sosna czarna 'Oregon Green' - Pinus nigra 'Oregon Green'

2020-07-16 15:41 Agnieszka Mike-Jeziorska
Sosna czarna 'Oregon Green'
Autor: Magdalena Michalak

Sosna czarna 'Oregon Green' to odmiana wyselekcjonowana w szkółkach Van Meter Nursery w Oregonie (USA).

Sosna czarna, jako gatunek, pochodzi z Europy Południowej. Ma ładne, ciemnozielone, zimozielone, długie (8-16 cm) igły zebrane po dwie. Kora na pniach i konarach jest ciemnoszara, prawie czarna. W młodym wieku korona jest szeroko stożkowa, z wzniesionymi do góry sztywnymi pędami. Później szeroka, gęsta i parasolowata lub spłaszczona. Tylko w młodym wieku sosna rośnie szybko. Dopiero po 30 latach osiąga wysokość 10 m. Ma ładne duże (10 cm) szyszki.

Sosna czarna 'Oregon Green', w stosunku do gatunku wyróżnia się ciekawym pokrojem, uzyskiwanym dzięki regularnemu rozmieszczeniu gałęzi wokół pnia w niemalże idealnych okółkach.

Sosna czarna 'Oregon Green' ma małe wymagania glebowe i jest łatwa w uprawie - może rosnąć na każdej, przeciętnej ogrodowej glebie, pod warunkiem, że będzie ona przeciętnie wilgotna. Wymaga stanowisk słonecznych. Jest wyjątkowo odporna na zanieczyszczenie powietrza, mrozy i silne wiatry. Strefa mrozoodporności 5B.

Jest polecana do dużych ogrodów - do sadzenia pojedynczo, jako soliter, choć dobrze wygląda również sadzona w luźnych grupach.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 10 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony