Modrzew europejski - Larix decidua

2020-07-16 15:46 Paweł Romanowski
Modrzew europejski
Autor: photos.com

Modrzew europejski jest drzewem iglastym zrzucającym igły na zimę. Dorasta do 40-50 m wysokości, rocznie może przyrastać nawet do 150 cm. Pień modrzewia europejskiego jest zwykle prosty i regularny, prawie zawsze pojedynczy. Korona początkowo regularna, luźna, stożkowata, z wiekiem coraz  mniej regularna, szersza, często ze spłaszczonym wierzchołkiem. Gałęzie rosną nieregularnie, pionowo od pnia, dolne lekko zwisają, górne są wzniesione, gałązki boczne długie i delikatne, zwisające pionowo w dół.

Modrzew europejski - opis

>>Przeczytaj też: Modrzew: drzewo iglaste zrzucające igły na zimę

Modrzewie europejskie rosnące samotnie są ugałęzione do samego dołu pnia, jednak gdy kilka drzew rośnie blisko siebie, ich dolne gałęzie zasychają. Zebrane w pęczkach na krótkopędach igły są sezonowe (pozostają na drzewie od kwietnia do listopada), wiosną są miękkie zielone, jesienią żółkną i opadają. Młode pędy modrzewia europejskiego są żółtawe, bez woskowego nalotu, natomiast starsze są ciemnobrązowe, o głęboko spękanej korze. Owalne lub jajowate szyszki, o średnicy 2-4 cm, pozostają na pędach nawet przez kilka lat.

Modrzew europejski - wymagania

Modrzew europejski najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Powinien mieć duża miejsca, gdyż boczne gałęzie mogą mieć kilka metrów długości. Drzewo jest tolerancyjne w stosunku do gleby, może rosnąć praktycznie w każdej glebie, poza suchą i piaszczystą oraz ciężką gliniastą, a także  taką, w której zalega długo woda.

Modrzew europejski jest odporny na mróz i tolerancyjny na zanieczyszczenie środowiska. Może być sadzony w ogrodach i parkach. Nie nadaje się do małych ogrodów ze względu na szybki i silny wzrost.
Modrzew europejski bardzo dobrze znosi cięcie czy strzyżenie, często jest więc stosowany do formowanych żywopłotów. W Polsce na naturalnych siedliskach rośnie tylko w Tatrach. Nie powinno się sadzić obok siebie modrzewi europejskich oraz świerków pospolitych z uwagi na ryzyko pojawienia się groźnego szkodnika – ochojnika świerkowo-modrzewiowego.

>>Przeczytaj też: Opadzina igieł modrzewia – groźna choroba roślin: jak ją rozpoznać i zwalczać

Odmiany modrzewia europejskiego

 

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Nie
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój stożkowy
Wysokość 40 m - 50 m