Miłorząb dwuklapowy 'Jade Butterfly' - Ginkgo biloba 'Jade Butterfly'

2022-04-13 12:52

'Jade Butterfly' to odmiana miłorzębu należąca do rodziny miłorzębowatych Gingkoaceae, pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie została wyselekcjonowana w szkółkach 'Duncan and Davies Nursery'.

Spis treści

  1. Miłorząb 'Jade Butterfly' - opis
  2. Miłorząb 'Jade Butterfly' - uprawa i pielęgnacja
  3. Miłorząb 'Jade Butterfly' - zastosowanie

Miłorząb 'Jade Butterfly' - opis

Miłorząb 'Jade Butterfly' to duży krzew lub małe drzewo, dorasta do 2,5 m wysokości. Ma pokrój stożkowaty, u starszych staje się on bardziej rozłożysty. Gałęzie rosną prostopadle do pnia lub kierują się ukośnie.Liście są skórzaste, twarde, ciemnozielone, o wachlarzowatym kształcie i widlastym unerwieniu, gęsto skupione na krótkopędach.

Zewnętrzny brzeg liścia jest falisty. Wiosną na krótkopędach wyrastają liście o blaszkach bez wcięć, natomiast później na długopędach rozwijają się liście z wcięciem dzielącym blaszkę na dwie klapy. Jesienią liście przebarwiają się na złotożółto, opadają po pierwszych przymrozkach.

Miłorząb jest rośliną dwupienną – niepozorne kwiaty męskie i żeńskie pojawiają się w tym samym czasie, co liście. Na żeńskich egzemplarzach dojrzewają nasiona otoczone mięsistą osnówką (wyglądem przypominają śliwkę).

Miłorząb 'Jade Butterfly' - uprawa i pielęgnacja

Miłorząb lubi stanowiska dobrze oświetlone, nie znosi natomiast ocienionych (tam zamiera). Jest odporny na mróz. Dobrze znosi gleby przeciętne ogrodowe, również te słabo napowietrzone, zasolone i lekko kwaśne. Jest odporny na suszę glebową. Źle rośnie na glebach piaszczystych i tam, gdzie lustro wody jest wysoko. Jest odporny na choroby i szkodniki. Bardzo wolno przyrasta na grubość pnia i dosyć długo trzeba go prowadzić przy paliku. Znakomicie znosi cięcie (nadaje się na bonsai).

Miłorząb 'Jade Butterfly' - zastosowanie

Miłorząb 'Jade Butterfly' jest doskonałą odmiana miłorzębu do niewielkich ogrodów przydomowych oraz małych założeń zieleni publicznej. Najczęściej sadzi się go jako roślinę soliterową (pojedynczo). Charakteryzuje się odpornością na zanieczyszczenia oraz choroby i szkodniki, jak również ciekawym pokrojem, zupełnie odmiennym od gatunku.

Miłorząb jest także rośliną leczniczą – zawiera flawonoidy glikozydowe i terpeny. Wzmacnia układ nerwowy i krwionośny, ma silne właściwości antyoksydacyjne (antyutleniające), ochrania więc ośrodkowy układ nerwowy i układ sercowo-naczyniowy przed miażdżycą i spowalnia proces starzenia, zmniejsza agregację płytek krwi, dzięki czemu poprawia krążenie. Zapobiega pogorszeniu się wydolności umysłowej u osób starzejących się.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 2,5 m
Zimozielone Nie
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój stożkowaty