Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' ('Blue Danube') - Juniperus sabina 'Blaue Donau' = Juniperus sabina 'Blue Danube'

2020-07-16 15:51 Paweł Romanowski
Galeria: Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' ('Blue Danube')
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' to niska odmiana jałowca sabińskiego o pokładających się pędach i niebieskawych igłach (igły mają kolor zielony przechodzący w stalowy) oraz charakterystycznym zapachu.

Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' charakteryzuje się krzaczastym i rozłożystym pokrojem oraz dość szybkim wzrostem (roczny przyrost wynosi około 20 cm). Po 10 latach dorasta do wysokości 50 cm i 150 cm średnicy. Stare okazy osiągają 3-4 m średnicy i około 1,5 m wysokości.
Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' znakomicie nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych, jednak ze względu na swój szybki wzrost nie powinien być sadzony w małych ogródkach oraz w pojemnikach. Gdy krzew nadmiernie się rozrośnie, można go przycinać. Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' doskonale nadaje się także na skalniaki, jako roślina okrywowa. Sadzony jest również w zieleni miejskiej i parkach.
Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' nie jest wybredny w stosunku do gleby - dobrze rośnie praktycznie na każdej, ale najlepsza jest gleba przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, żyzna i próchniczna o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Stanowisko dla tej odmiany jałowca sabińskiego powinno być słoneczne lub lekko półcieniste.
Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' jest w pełni mrozoodporny. Łatwo można go rozmnażać ukorzeniając boczne odrosty.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 50 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielononiebieska
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty