Jałowiec pospolity odm. halna - Juniperus communis var. saxatilis

2022-05-19 12:10

Jałowiec pospolity odm. halna to stara, botaniczna forma jałowca pospolitego, opisana już w XVIII wieku. Występuje niemalże na całej półkuli północnej, głównie w rejonach górskich (w Polsce - w Tatrach i Karpatach), ale również, sporadycznie - na nizinach (w Polsce - na nizinnych torfowiskach w okolicach Ełku i Pucka).

Spis treści

  1. Jałowiec pospolity odm. halna - opis
  2. Jałowiec pospolity odm. halna - uprawa
  3. Jałowiec pospolity odm. halna - zastosowanie

Jałowiec pospolity odm. halna - opis

Jałowiec pospolity odm. halna to niski, płożący, iglasty, zimozielony krzew, charakteryzujący się powolnym wzrostem i osiągający 0,2-0,5m wysokości. Jednocześnie może dość szeroko się rozrastać i osiągać średnicę 2 m.  Formy szczepione na pniu mają silnie przewisający, płaczący pokrój.

Jałowiec pospolity odm. halna wyróżnia się szaroniebieskimi, srebrzystymi, igiełkowatymi, dość szerokimi, krótkimi (4-8mm), miękkimi igłami, z wyraźnym paskiem białego nalotu woskowego. Są one bardzo gęsto, ukośnie osadzone na pędach, po 3 w okółkach, pazurkowato przytulone do gałązek, które są krótkie i gęste. Umieszczony dość płytko system korzeniowy rozrasta się szeroko i składa się z licznych drobnych korzeni.

Jałowiec pospolity odm. halna - uprawa

Jałowiec pospolity odm. halna jest rośliną niezwykle tolerancyjną. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i suchych lub lekko wilgotnych, przepuszczalnych, piaszczystych glebach o odczynie lekko kwaśnym. Krzew odporny na suszę, silne wiatry i zanieczyszczenia powietrza. Roślina całkowicie mrozoodporna.

Jałowiec pospolity odm. halna - zastosowanie

Jałowiec pospolity odm. halna doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych jako roślina do ogrodów skalnych, alpinariów, ogrodów w stylu orientalnym oraz na rabatach z niskimi roślinami. W swej niskiej formie (nie szczepiona na pniu) doskonale sprawdza się również jako roślina do umacniania suchych, słonecznych, piaszczystych skarp.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 20 cm - 50 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój rozłożysty
Pokrój płożący
Pokrój zwisający
Barwa liści/igieł srebrzystoniebieska
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE