Jałowiec pospolity odm. halna - Juniperus communis var. saxatilis

2022-05-19 12:10

Jałowiec pospolity odm. halna to stara, botaniczna forma jałowca pospolitego, opisana już w XVIII wieku. Występuje niemalże na całej półkuli północnej, głównie w rejonach górskich (w Polsce - w Tatrach i Karpatach), ale również, sporadycznie - na nizinach (w Polsce - na nizinnych torfowiskach w okolicach Ełku i Pucka).

Spis treści

  1. Jałowiec pospolity odm. halna - opis
  2. Jałowiec pospolity odm. halna - uprawa
  3. Jałowiec pospolity odm. halna - zastosowanie

Jałowiec pospolity odm. halna - opis

Jałowiec pospolity odm. halna to niski, płożący, iglasty, zimozielony krzew, charakteryzujący się powolnym wzrostem i osiągający 0,2-0,5m wysokości. Jednocześnie może dość szeroko się rozrastać i osiągać średnicę 2 m.  Formy szczepione na pniu mają silnie przewisający, płaczący pokrój.

Jałowiec pospolity odm. halna wyróżnia się szaroniebieskimi, srebrzystymi, igiełkowatymi, dość szerokimi, krótkimi (4-8mm), miękkimi igłami, z wyraźnym paskiem białego nalotu woskowego. Są one bardzo gęsto, ukośnie osadzone na pędach, po 3 w okółkach, pazurkowato przytulone do gałązek, które są krótkie i gęste. Umieszczony dość płytko system korzeniowy rozrasta się szeroko i składa się z licznych drobnych korzeni.

Jałowiec pospolity odm. halna - uprawa

Jałowiec pospolity odm. halna jest rośliną niezwykle tolerancyjną. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i suchych lub lekko wilgotnych, przepuszczalnych, piaszczystych glebach o odczynie lekko kwaśnym. Krzew odporny na suszę, silne wiatry i zanieczyszczenia powietrza. Roślina całkowicie mrozoodporna.

Jałowiec pospolity odm. halna - zastosowanie

Jałowiec pospolity odm. halna doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych jako roślina do ogrodów skalnych, alpinariów, ogrodów w stylu orientalnym oraz na rabatach z niskimi roślinami. W swej niskiej formie (nie szczepiona na pniu) doskonale sprawdza się również jako roślina do umacniania suchych, słonecznych, piaszczystych skarp.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 20 cm - 50 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój rozłożysty
Pokrój płożący
Pokrój zwisający
Barwa liści/igieł srebrzystoniebieska