Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' - Juniperus pfitzeriana 'Gold Star'

2020-07-16 15:51
Jałowiec Pfitzera 'Gold Star'
Autor: Mariusz Bykowski Jałowiec Pfitzera 'Gold Star'

Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). 'Gold Star' to stara, popularna odmiana, wyhodowana w 1961 r. w Kanadzie.

Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' osiąga do 1 m wysokości i rozrasta się głównie wszerz (osiąga 2-2,5 m średnicy). Rośnie wolno – po 10 latach jego wysokość nie przekracza zwykle 50 cm.

Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' ma szeroki, rozłożysty pokrój. Igły i łuski są drobne, krótkie, miękkie (jak na jałowca) o złocistej barwie.  jest łatwy w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne, ale toleruje także warunki półcieniste. Dobrze rośnie nawet w przeciętnych glebach, mało zasobnych w składniki pokarmowe. Tworzy płytki, ale rozległy system korzeniowy, dlatego chroni glebę przed erozją. Jest mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Znosi susze, ale młode okazy warto podlewać. Dodatkowo niedobór wody warto uzupełniać w czasie zimy – to ograniczy ryzyko brązowienia igieł. Nie wymaga nawożenia.

Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' na szerokie zastosowanie w ogrodach i zieleni miejskiej. Nadaje się do tworzenia założeń kolorystycznych. Jest wykorzystywany jako roślina okrywowa. Chroni skarpy przed osypywaniem. Służy jako dekoracja skalniaków i wrzosowisk. Można uprawiać go w pojemnikach. Dobrze wygląda sadzony zarówno pojedynczo jak i w grupach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Tak
Wysokość 80 cm - 1 m
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł złocistożółta
Pokrój lekko płożący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021