Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' - Juniperus pfitzeriana 'Gold Star'

2020-07-16 15:51 Michał Mazik
Jałowiec Pfitzera 'Gold Star'
Autor: Mariusz Bykowski

Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). 'Gold Star' to stara, popularna odmiana, wyhodowana w 1961 r. w Kanadzie. Krzew osiąga do 1 m wysokości i rozrasta się głównie wszerz (osiąga 2-2,5 m średnicy). Rośnie wolno – po 10 latach jego wysokość nie przekracza zwykle 50 cm. Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' ma szeroki, rozłożysty pokrój. Igły i łuski są drobne, krótkie, miękkie (jak na jałowca) o złocistej barwie.

Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' jest łatwy w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne, ale toleruje także warunki półcieniste. Dobrze rośnie nawet w przeciętnych glebach, mało zasobnych w składniki pokarmowe. Wytwarza płytki, ale rozległy system korzeniowy, dlatego chroni glebę przed erozją. Jest mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Znosi susze, ale młode okazy warto podlewać. Dodatkowo niedobór wody warto uzupełniać w czasie zimy – to ograniczy ryzyko brązowienia igieł. Nie wymaga nawożenia.

Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' na szerokie zastosowanie w ogrodach i zieleni miejskiej. Nadaje się do tworzenia założeń kolorystycznych. Jest wykorzystywany jako roślina okrywowa. Chroni skarpy przed osypywaniem. Służy jako dekoracja skalniaków i wrzosowisk. Można uprawiać go w pojemnikach. Dobrze wygląda sadzony zarówno pojedynczo jak i w grupach.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Tak
Wysokość 80 cm - 1 m
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł złocistożółta
Pokrój lekko płożący