Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' - Juniperus squamata 'Blue Carpet'

2020-07-16 15:51

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' został wyhodowany w Holandii przez J. Schoemakera (gatunek pochodzi z Chin). W Polsce jest znany i chętnie sadzony jako krzew ozdobny. Należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae).

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' - opis

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' szybko się rozrasta. Ma płożący, krzaczasty, rozłożysty pokrój. Osiąga od 50 do 80 cm wysokości i do 200 cm szerokości. Gęste pędy są dość sztywne. Młode przyrosty wiotkie. Krótkie i kłujące igły mają kolor niebieskozielony, w promieniach słońca mienią się na srebrzystoniebiesko.  Im więcej słońca, tym igły lepiej się wybarwiają. Nieduże szyszki początkowo zielone, z czasem brązowieją.

>> Przeczytaj też: Jałowiec w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' - warunki uprawy i pielęgnacja

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' nie ma specjalnych wymagań uprawowych. Lubi miejsca słoneczne. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, o umiarkowanej żyzności. Roślina nie lubi miejsc zalewowych - w takich szybko gnije. Jałowiec łuskowaty jest w pełni mrozoodporny, a także odporny na szkodniki i choroby. Pamiętajmy o podlewaniu jałowca w okresie letnim, szczególnie podczas długotrwałej suszy. Roślina bardzo dobrze znosi cięcie - zabieg ten wykonujemy, gdy roślina nadmiernie się rozrośnie. Rozmnaża się wegetatywnie przez sadzonki pędowe pobierane latem.

>> Przeczytaj też: Jałowce o różnym pokroju: płożące, kolumnowe, zwisające

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' - zastosowanie

Ciekawy pokrój i piękny kolor igieł jałowca łuskowatego 'Blue Carpet' powoduje, że jest on często sadzony w przydomowych ogrodach. Efektownie prezentuje się w pobliżu murków i na skalniakach. Ponieważ szybko się rozrasta, może być stosowany jako roślina okrywowa. Ciekawym pomysłem jest zastąpienie nim trawnika (oczywiście nie będzie można po takim "trawniku" chodzić). Jałowiec łuskowaty można także uprawiać w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość 50 cm - 80 cm
Podlewanie mało
Pokrój rozłożysty
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł niebieskozielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021