Jałowiec chiński 'Expansa Variegata' - Juniperus chinensis 'Expansa Variegata'

2020-07-16 15:51 Redakcja serwisu
Jałowiec chiński 'Expansa Variegata'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Jałowiec chiński 'Expansa Variegata' (łac. Juniperus chinensis 'Expansa Variegata', synonim: Juniperus davurica 'Expansa Variegata') to krzew iglasty wolno rosnący (karłowy) o płożącym pokroju. Ta odmiana jałowca chińskiego dorasta do około 0,5 m wysokości i około 2 m szerokości. Jego pędy rozpościerają się poziomo dość szczelnie zakrywając powierzchnię, dlatego może być z powodzeniem wykorzystywany jako roślina okrywowa.

Jałowiec chiński 'Expansa Variegata' ma zielononiebieskie ulistnienie, a dodatkowo fragmenty części pędów mają kremowy kolor – te przebarwione fragmenty są rozmieszczone nieregularnie na krzewach.
Jałowiec chiński 'Expansa Variegata' ma małe wymagania glebowe. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych nie ma wysokich wymagań odnośnie gleby i wilgotności.
Jest to odmiana jałowca chińskiego polecana do ogrodów przydomowych, na skalniaki i wrzosowiska oraz do ogrodów w stylu japońskim. Można go sadzić pojedynczo albo w grupach (w tym przypadku stosując jako roślinę okrywową).

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość do 50 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielononiebieska
Pokrój płożący