Jałowiec chiński 'Blaauw' - Juniperus chinensis 'Blaauw'

2020-07-16 15:51
Jałowiec chiński 'Blaauw'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Jałowiec chiński 'Blaauw'

Jałowiec chiński 'Blaauw' swoje korzenie ma w Japonii, do handlu w Europie odmiana wprowadzona została w 1924 roku przez szkółkę z Holandii. Należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae).

Jałowiec chiński 'Blaauw' - opis

Jałowiec chiński 'Blaauw' to krzew iglasty o wyprostowanym pokroju, który przyjmuje kształt odwróconego stożka. Zazwyczaj osiąga od 100 do 200 cm wysokości. Pędy są gęste, blisko siebie upakowane, rozchylają się na boki, zwłaszcza w części wierzchołkowej, tworząc ciekawy pokrój korony. Szarozielone łuski ciasno przylegają do siebie, są miłe w dotyku. Okazy żeńskie tworzą kuliste szyszkojagody, z lekkim niebieskim nalotem woskowym. Szyszki dojrzewają dopiero w drugim roku. Gęsta korona bardzo często stanowi schronienie dla ptaków i owadów.

>> Przeczytaj też: Jałowiec w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie

Jałowiec chiński 'Blaauw' - warunki uprawy

Jałowiec chiński 'Blaauw' to odmiana dość łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, półcienistym, ciepłym i osłoniętym od wiatrów. Podłoże powinno być średnio żyzne, lekkie, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Jałowiec chiński nie toleruje gleby ciężkiej, mokrej lub bagiennej. Będzie rósł nawet na podłożu ubogim. Zaletą rośliny jest odporność na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza. Trzeba pamiętać o lustracji okazów ponieważ może być atakowany przez mszycę.

Jałowiec chiński 'Blaauw' - pielęgnacja

Jałowiec chiński 'Blaauw' nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dość dobrze znosi cięcie. Raz na jakiś czas pozytywnie działa na niego wzmacnianie nawozem mineralnym do roślin iglastych lub nawozem organicznym. Rozmnaża się przez sadzonki pobierane latem.>> Przeczytaj też: Jałowce o różnym pokroju: płożące, kolumnowe, zwisające

Jałowiec chiński 'Blaauw' - zastosowanie

Jałowiec chiński 'Blaauw' to roślina polecana do małych ogrodów, np. na skalniaki, lub niedużych miejskich nasadzeń. Nadaje ogrodom japoński klimat. Sprawdzi się sadzony w grupach jako szpaler lub jako pojedynczy egzemplarz (soliter). Ze względu na nieduże rozmiary można uprawiać go również w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 1 m - 2 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł szarozielone
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021