Cypryśnik błotny - Taxodium distichum

2020-07-16 15:55

Cypryśnik błotny pochodzi z Stanów Zjednoczonych (najczęściej spotykany jest na Florydzie). W Polsce można go spotkać jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae).

Cypryśnik błotny - opis

Cypryśnik błotny to drzewo iglaste o stożkowatym pokroju, na szczycie zaokrąglonym. Roślina tworzy tzw. korzenie oddechowe - wyrastające ponad glebę zgrubienia na korzeniach. Zapewniają one cypryśnikowi potrzebną ilość tlenu.  W naturalnym środowisku cypryśnik błotny dorasta nawet do 50 m wysokości, w naszym kraju - do 25 m. Kora drzewa jest czerwonobrązowa, łuszczy się. Pędy są dość cienkie i dość późno pojawia się na nich ulistnienie. Zabezpiecza to przed wiosennymi przymrozkami. Igły ustawione są skrętolegle, w dwóch rzędach, początkowo mają jasnozielony kolor, z czasem zmieniają barwę na zdecydowanie ciemniejszą. Okres kwitnienia cypryśnika przypada na przełom kwietnia-maja. Kwiaty męskie są umieszczone na końcach pędów zeszłorocznych, mają kolor żółty lub czerwony. Szyszki żeńskie są kuliste, lekko podłużne, o łuskowatej strukturze, utrzymują się długo na roślinie (stanowią ozdobę aż do zimy). Ciekawą odmianą cypryśnika błotnego jest ‘Peve Minaret’, charakteryzująca się niskim wzrostem (po około 10 latach dorasta do 1,5 m wysokości).

>>Przeczytaj też: Drzewa iglaste, które warto mieć w ogrodzie

Cypryśnik błotny - warunki uprawy i pielęgnacja

Cypryśnik błotny najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i ciepłym. Podłoże powinno być żyzne i stale wilgotne. Jest to istotne, jeśli zależy nam na otrzymaniu pięknego i zdrowego okazu. Cypryśnik jest w miarę odporny na mróz, choć młode okazy posadzone na terenach najzimniejszych naszego kraju lepiej okrywać na zimę. Dużym plusem rośliny jest fakt, że jest odporna na choroby.Ze względu na to, że warunki uprawy są dość trudne, rzadko jest sadzony w ogrodach. Rośnie wolno, dlatego przycinanie nie jest konieczne - wystarczy jedynie ścinać pędy uszkodzone lub z oznakami chorób. Drzewo rozmnaża się zazwyczaj przez szczepienie.

Cypryśnik błotny - zastosowanie

Cypryśnik błotny idealnie nadaje się do sadzenia w sąsiedztwie oczek wodnych, stawów, w miejscach o dużej wilgotności podłoża. Dobrze prezentuje się w dużych ogrodach, posadzony parami w towarzystwie innych roślin. Ze względu na powolny wzrost sprawdzi się także w małych ogrodach.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Iglaki
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój stożkowy
Wysokość 15 m - 25 m
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021