Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ - Chamaecyparis lawsoniana ‘Dart’s Blue Ribbon’

2022-03-11 13:39

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ to odmiana zimozielonego iglaka, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressoideae).

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Joanna Filipczak Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’

Spis treści

  1. Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ - opis
  2. Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ - podłoże, stanowisko
  3. Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ - zastosowanie
  4. Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ - rozmnażanie

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ - opis

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ to kolumnowa odmiana cyprysika, osiągająca zwykle około 3 m wysokości. Jego dość intensywny wzrost, pozwala na otrzymanie docelowej wysokości, w sprzyjających warunkach, po 10 latach uprawy. Gałązki są płasko rozgałęzione. Dojrzałe liście cyprysików są małe, łuskowate, boczne – zaostrzone, z odstającymi końcami, zwykle dłuższe od środkowych

. Gruczołki na łuskach niezbyt wyraźne, wgłębione. Na styku łusek widoczne (czasem niewyraźnie) białawe linie, tworzące wzór połączonych Y.  Łuski mają barwę intensywnie niebieską do srebrzystej i nie tracą koloru zimą. W szczególnie mroźne zimy łuski przemarzają i brązowieją. Kwiaty jednopienne, pręcikowe.

Po zapyleniu i zapłodnieniu przekształcają się w kuliste, małe szyszki, o średnicy około 8 mm, dojrzewające już w 1 roku po zapyleniu, przed dojrzeniem niebieskawe, pokryte intensywnie nalotem woskowym. Wewnątrz umieszczone są drobne, wąsko oskrzydlone nasiona.

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ - podłoże, stanowisko

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ najlepiej rośnie na żyznych, świeżych, umiarkowanie wilgotnych, przeciętnych glebach ogrodowych o odczynie lekko kwaśnym (pH około 6). Lubi słońce. Jest gatunkiem ciepłolubnym, wymagającym dość wysokiej wilgotności powietrza.

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ jest mniej wrażliwy na zasolenie podłoża oraz suche i zanieczyszczone powietrze niż gatunek, ale w szczególnie nasilonych, niekorzystnych warunkach staje się podatny na choroby. Gorzej rośnie, a jego łuski mogą brązowieć i opadać, co może prowadzić do śmierci całej rośliny.

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ - zastosowanie

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ to doskonała roślina ozdobna, polecana do dużych ogrodów. W miastach doskonały do większych zespołów zieleni np. parków czy zieleńców, zarówno jako soliter i sadzona w grupach, ale przede wszystkim doskonale nadaje się do tworzenia nieformowanych żywopłotów i szpalerów.

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon' najlepiej wygląda w zestawieniach barwnych z roślinami o kontrastowym zabarwieniu liści lub igieł. Nieodpowiedni do sadzenia przy ulicach i na terenach o wysokim poziomie zanieczyszczeń.

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ - rozmnażanie

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’, ze względu na swe mieszańcowe pochodzenie może być rozmnażany jedynie wegetatywnie, poprzez sadzonki pędowe, pobierane z ‘piętką’, ukorzeniane w lecie lub wczesną wiosną pod szkłem lub szczepienie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 3 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój kolumnowy
Barwa liści/igieł niebieska
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE