Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' - Chamaecyparis obtusa 'Tsatsumi Gold'

2020-07-16 15:56 Paweł Romanowski
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Cyprysik japoński, zwany także cyprysikiem tępołuskowym, to krzew iglasty należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Odmiana cyprysika japońskiego 'Tsatsumi Gold' charakteryzuje się powolnym wzrostem - roczny przyrost to około 5 cm, a w wieku 10 lat roślina osiąga zaledwie 50 cm wysokości, a po 40 latach maksymalnie 5 metrów wysokości.

Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' ma pokrój początkowo kopulasty, z biegiem lat zmienia się na stożkowy. Pędy są grube i lekko poskręcane, łuski koloru oliwkowo złotego.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, w półcieniu będzie rósł gorzej, a jego igły stracą złotawy kolor.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' lubi gleby żyzne, przepuszczalne, ale lekko wilgotne (jest wrażliwy na suszę). Ziemię wokół rośliny warto ściółkować korą, która zapobiega rozwojowi chwastów i zatrzymuje wodę w glebie.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' ze względu na swój powolny wzrost i dekoracyjny wygląd doskonale nadaje się do małych ogrodów oraz do uprawy w donicach, wymaga wtedy jednak częstszego podlewania i zabezpieczania donicy na zimę.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' sadzony jest przede wszystkim w ogrodach o charakterze japońskim i na skalniakach. Jego oliwkowozłote łuski doskonale wyglądają kontrastują w kompozycji z innymi małymi iglakami, np. o ciemnozielonych igłach.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 50 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Pokrój stożkowy
Barwa liści/igieł oliwkowozłota