Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' - Chamaecyparis obtusa 'Tsatsumi Gold'

2020-07-16 15:56
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold'

Cyprysik japoński, zwany także cyprysikiem tępołuskowym, to krzew iglasty należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Odmiana cyprysika japońskiego 'Tsatsumi Gold' charakteryzuje się powolnym wzrostem - roczny przyrost to około 5 cm, a w wieku 10 lat roślina osiąga zaledwie 50 cm wysokości, a po 40 latach maksymalnie 5 metrów wysokości.

Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' ma pokrój początkowo kopulasty, z biegiem lat zmienia się na stożkowy. Pędy są grube i lekko poskręcane, łuski koloru oliwkowo złotego.

Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, w półcieniu będzie rósł gorzej, a jego igły stracą złotawy kolor.Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' lubi gleby żyzne, przepuszczalne, ale lekko wilgotne (jest wrażliwy na suszę). Ziemię wokół rośliny warto ściółkować korą, która zapobiega rozwojowi chwastów i zatrzymuje wodę w glebie.

Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' ze względu na swój powolny wzrost i dekoracyjny wygląd doskonale nadaje się do małych ogrodów oraz do uprawy w donicach, wymaga wtedy jednak częstszego podlewania i zabezpieczania donicy na zimę. Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' sadzony jest przede wszystkim w ogrodach o charakterze japońskim i na skalniakach. Jego oliwkowozłote łuski doskonale wyglądają kontrastują w kompozycji z innymi małymi iglakami, np. o ciemnozielonych igłach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 50 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Pokrój stożkowy
Barwa liści/igieł oliwkowozłota
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021