Cyprysik groszkowy 'Sunset' - Chamaecyparis pisifera 'Sunset'

2020-07-16 15:56
Cyprysik groszkowy 'Sunset'
Autor: Mariusz Bykowski Cyprysik groszkowy 'Sunset'

Cyprysik groszkowy 'Sunset' to krzew należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). To odmiana niska, wolno rosnąca, osiągająca do 60-80 cm wysokości. Cyprysik groszkowy 'Sunset' ma kulisty lub półkulisty, dość luźny pokrój. Pędy są złocistożółte, nitkowate, przewieszające się, pokryte drobnymi łuskami.

Cyprysik groszkowy 'Sunset' najlepiej uprawiać na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Iglak ten preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, dość zasobne w składniki pokarmowe o lekko kwaśnym odczynie. Toleruje słabsze typy podłoży. Cyprysik groszkowy 'Sunset' najlepiej sadzić jesienią lub wiosną. W początkowym okresie uprawy wymaga regularnego podlewania. Nawadnianie warto przeprowadzać także zimą (w słoneczne, stosunkowo ciepłe dni), aby ograniczyć ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej. Od wiosny do końca lata można dokarmiać krzew nawozami do iglaków.

Cyprysik groszkowy 'Sunset' jest dość odporny na mróz, ale mogą zaszkodzić mu silne, mroźne wiatry i wiosenne przymrozki. Źle znosi suche powietrze. Warto go lekko ciąć, aby uzyskać regularniejszy kulisty pokrój.

Cyprysik groszkowy 'Sunset' nadaje się do tworzenia wielogatunkowych, barwnych kompozycji zarówno w małych ogrodach, na większych powierzchniach jak i w parkach. To dobra dekoracja wrzosowisk i skalniaków. Można go sadzić również w pobliżu strumyków, oczek wodnych lub stawów.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 60 cm - 80 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój kulisty
Pokrój półkulisty
Barwa liści/igieł złocistożółta
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021