Cyprysik groszkowy 'Sunset' - Chamaecyparis pisifera 'Sunset'

2020-07-16 15:56 Michał Mazik
Cyprysik groszkowy 'Sunset'
Autor: Mariusz Bykowski

Cyprysik groszkowy 'Sunset' to krzew należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). To odmiana niska, wolno rosnąca, osiągająca do 60-80 cm wysokości. Cyprysik groszkowy 'Sunset' ma kulisty lub półkulisty, dość luźny pokrój. Pędy są złocistożółte, nitkowate, przewieszające się, pokryte drobnymi łuskami.

Cyprysik groszkowy 'Sunset' najlepiej uprawiać na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Iglak ten preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, dość zasobne w składniki pokarmowe o lekko kwaśnym odczynie. Toleruje słabsze typy podłoży.
Cyprysik groszkowy 'Sunset'
najlepiej sadzić jesienią lub wiosną. W początkowym okresie uprawy wymaga regularnego podlewania. Nawadnianie warto przeprowadzać także zimą (w słoneczne, stosunkowo ciepłe dni), aby ograniczyć ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej. Od wiosny do końca lata można dokarmiać krzew nawozami do iglaków.

Cyprysik groszkowy 'Sunset' jest dość odporny na mróz, ale mogą zaszkodzić mu silne, mroźne wiatry i wiosenne przymrozki. Źle znosi suche powietrze. Warto go lekko ciąć, aby uzyskać regularniejszy kulisty pokrój.

Cyprysik groszkowy 'Sunset' nadaje się do tworzenia wielogatunkowych, barwnych kompozycji zarówno w małych ogrodach, na większych powierzchniach jak i w parkach. To dobra dekoracja wrzosowisk i skalniaków. Można go sadzić również w pobliżu strumyków, oczek wodnych lub stawów.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 60 cm - 80 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój kulisty
Pokrój półkulisty
Barwa liści/igieł złocistożółta