Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' - Chamaecyparis pisifera 'Filifera Aurea'

2020-07-16 15:56
Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' to oryginalny i dekoracyjny iglasty krzew ozdobny o szeroko stożkowatym pokroju. Może dorastać do 5 m wysokości, ale ponieważ rośnie bardzo wolno, to wysokość 2-3 m osiąga dopiero po około 10 latach uprawy.

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' określany bywa jako odmiana nitkowata, gdyż jego cienkie, wiotkie pędy, pokryte delikatnymi, przylegającymi łuskami w żółtym kolorze, przypominają raczej zwisające sznurki niż gałęzie. Dzięki nim iglak przybiera bardzo malowniczą, płaczącą formę i jest wyjątkowo dekoracyjny. Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' ma również swoją niższą wersję - odmianę 'Filifera Aurea Nana', która rośnie jeszcze wolniej i osiąga zaledwie 1 m wysokości.

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' jest rośliną mało wymagającą i łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, świeżych i umiarkowanie wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie, jednak równie dobrze poradzi sobie na podłożach nieco słabszych. Może rosnąć w lekkim półcieniu, ale do ładnego wybarwienia pędów potrzebuje raczej słonecznego stanowiska. Jest odporny na niską temperaturę i dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, nie toleruje natomiast przesuszania podłoża oraz zbyt suchego powietrza.

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych z piętką. Rośliny pozyskane z siewu nasion mogą nie zachowywać cech odmianowych. Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' znakomicie nadaje się do ogrodów przydomowych, doskonale wygląda w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi. Równie pięknie prezentuje się jako soliter, posadzony na przykład na tle białej ściany lub trawnika. Dobrze rośnie w pobliżu oczek wodnych. Odmiana 'Filifera Aurea Nana' sprawdza się natomiast na wrzosowiskach, w ogródkach skalnych, na murkach lub w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój zwisający
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Listopad w „M jak Mieszkanie” jest daleki od chłodu czy ciemnych kolorów. Wabi ciepłą paletą barw, miękkimi tkaninami i blaskiem świec.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie listopad