Cedrzyniec kalifornijski - Calocedrus decurrens

2020-07-16 15:56

Cedrzyniec kalifornijski prawdopodobnie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae).

Spis treści

  1. Cedrzyniec kalifornijski - opis
  2. Cedrzyniec kalifornijski - warunki uprawy
  3. Cedrzyniec kalifornijski - pielęgnacja
  4. Cedrzyniec kalifornijski - zastosowanie

Cedrzyniec kalifornijski - opis

Cedrzyniec kalifornijski to drzewo iglaste o kolumnowej, smukłej koronie i wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Wierzchołek korony jest wyraźnie zaokrąglony. W naszym klimacie cedrzyniec osiąga od 15 do 20 m wysokości. Drzewo tworzy wiele pędów. Liście są w formie łusek, spłaszczone, oliwkowozielone, wyrastają po cztery w okółkach, przy roztarciu w placach wydzielają charakterystyczny zapach. Cedrzyniec kwitnie bardzo wcześnie - zazwyczaj w marcu. Kwiaty męskie są niewielkie (mają około 3 mm), jasnożółte, znajdują się na szczytach pędów bocznych. Kwiaty żeńskie są niepozorne, jasnozielone. Szyszki pojawiają się na roślinie już wczesnym latem. Mają około 2 cm długości, składają się z łusek, które posiadają zalążki z nasionami. Nasiona są opatrzone skrzydełkiem, które służy do rozsiewania oraz posiadają gruczoły żywiczne.

Cedrzyniec kalifornijski - warunki uprawy

Cedrzyniec kalifornijski dobrze rośnie w miejscach słonecznych lub półcienistych. Dobrze, aby podłoże było żyzne, z dużą zawartością próchnicy i dość wilgotne. Zdecydowanie lepiej rośnie na glebach lekko kwaśnych. Niestety, roślina jest dość wrażliwa na mrozy, szczególnie młode okazy.

Cedrzyniec kalifornijski - pielęgnacja

Cedrzyniec wymaga regularnego podlewania, szczególnie podczas dużych upałów, kiedy może szybko więdnąć. Na początku wiosny warto wzmocnić drzewo nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub nawozem organicznym. Raz na jakiś czas dobrze zrobi mu przerzedzanie pędów, dzięki temu młode gałęzie będą miały lepszy dostęp do światła. Taki zabieg odmładza okaz. Młode okazy należy okrywać na zimę, choć nie daje to gwarancji, że nie zostaną uszkodzone przez mróz. Roślinę rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion.

Cedrzyniec kalifornijski - zastosowanie

Cedrzyńca kalifornijskiego można spotkać w parkach i ogrodach. Dobrze sprawdza się jako soliter, ponieważ osiąga dość spore rozmiary i jest gęsty, choć często jest również sadzony w grupach na obwodach działki. Zdecydowanie lepiej rośnie w najcieplejszych rejonach naszego kraju.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość 15 m - 20 m
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają