Biota wschodnia (żywotnik wschodni) 'Smolin'PBR - Platycladus orientalis 'Smolin' PBR (Thuja orientalis 'Smolin' PBR = Biota orientalis'Smolin' PBR)

2022-03-31 13:29

Biota wschodnia 'Smolin'PBR to odmiana rośliny iglastej, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Odmiana 'Smolin' PBR została wyselekcjonowana przez Jerzego Smolina, w jego szkółkach w Kluczborku, do obrotu handlowego wprowadzona w 2009 roku.

Biota wschodnia 'Smolin'PBR - opis

Biota wschodnia 'Smolin'PBR to niski (dorasta do 1-2m wysokości), wolno rosnący, zimozielony krzew, o kolumnowym pokroju. Wachlarzowato rozgałęzione gałązki są ułożone w jednej płaszczyźnie, ustawione pionowo w górę, bardzo gęste. Liście w formie łusek, długości 2-4 mm, są drobne i delikatne, wąskie i zaostrzone, przylegające do pędów, obustronnie w tym samy odcieniu soczystej zieleni. Zimą zwykle mocno brunatnieją. Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które działają drażniąco na skórę, a po połknięciu wywołują drgawki i uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka.

Biota wschodnia 'Smolin'PBR - uprawa i pielęgnacja

Biota wschodnia 'Smolin'PBR najlepiej rośnie na przeciętnych ogrodowych, ciepłych glebach o umiarkowanej wilgotności i odczynie lekko kwaśnym. Wymaga stanowisk osłoniętych od wiatru, ciepłych i słonecznych lub lekko półcienistych o sporej wilgotności powietrza. W chłodniejszych rejonach kraju może przemarzać, dlatego młode egzemplarze dobrze jest zabezpieczać na zimę.

Biota wschodnia 'Smolin'PBR - zastosowanie

Biota wschodnia 'Smolin'PBR nadaje się do małych, zacisznych ogrodów przydomowych. Doskonale sprawdzi się zarówno jako soliter, jak i w grupach roślinnych, ale również pięknie wygląda w formie szpalerów i żywopłotów. Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecana do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów będzie zasychać i opadać.

Biota wschodnia 'Smolin'PBR - rozmnażanie

Biota wschodnia 'Smolin'PBR rozmnaża się przez sadzonki, które pobieramy z ‘piętką’, a następnie sadzimy pod szkłem  (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności) wczesną wiosną lub latem.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 1 m - 2 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kolumnowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE