Biota wschodnia (żywotnik wschodni) 'Smolin'PBR - Platycladus orientalis 'Smolin' PBR (Thuja orientalis 'Smolin' PBR = Biota orientalis'Smolin' PBR)

2020-07-16 15:57 Agnieszka Mike-Jeziorska

Biota wschodnia 'Smolin'PBR to odmiana rośliny iglastej, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Odmiana 'Smolin' PBR została wyselekcjonowana przez Jerzego Smolina, w jego szkółkach w Kluczborku, do obrotu handlowego wprowadzona w 2009 roku.

Biota wschodnia 'Smolin'PBR to niski (dorasta do 1-2m wysokości), wolno rosnący, zimozielony krzew, o kolumnowym pokroju.
Wachlarzowato rozgałęzione gałązki są ułożone w jednej płaszczyźnie, ustawione pionowo w górę, bardzo gęste. Liście w formie łusek, długości 2-4 mm, są drobne i delikatne, wąskie i zaostrzone, przylegające do pędów, obustronnie w tym samy odcieniu soczystej zieleni. Zimą zwykle mocno brunatnieją.

Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które działają drażniąco na skórę, a po połknięciu wywołują drgawki i uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka.

Biota wschodnia 'Smolin'PBR najlepiej rośnie na przeciętnych ogrodowych, ciepłych glebach o umiarkowanej wilgotności i odczynie lekko kwaśnym. Wymaga stanowisk osłoniętych od wiatru, ciepłych i słonecznych lub lekko półcienistych o sporej wilgotności powietrza. W chłodniejszych rejonach kraju może przemarzać, dlatego młode egzemplarze dobrze jest zabezpieczać na zimę. Strefa mrozoodporności 6B.

Biota wschodnia 'Smolin'PBR nadaje się do, małych, zacisznych ogrodów przydomowych. Doskonale sprawdzi się zarówno jako soliter, jak i w grupach roślinnych, ale również pięknie wygląda w formie szpalerów i żywopłotów. Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecana do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów będzie zasychać i opadać.

Biota wschodnia 'Smolin'PBR rozmnaża się przez sadzonki, które pobieramy z ‘piętką’, a następnie sadzimy pod szkłem  (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności) wczesną wiosną lub latem.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 1 m - 2 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kolumnowy

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021