Araukaria chilijska = igława chilijska - Araucaria araucana

2022-05-18 12:45

Araukaria chilijska to gatunek drzewa nagonasiennego z rodziny araukariowatych (Araucaraceae). Pochodzi z Ameryki Południowej (z andyjskich terenów Chile i Argentyny). Do Europy została sprowadzona w XVIII wieku. Twarde drewno araukarii chilijskiej wykorzystywane jest m.in. w budownictwie okrętowym.

Spis treści

  1. Araukaria chilijska – opis
  2. Araukaria chilijska – uprawa i pielęgnacja

Araukaria chilijska – opis

Araukaria chilijska rośnie wolno, każdego roku tworzy tylko jeden okółek gałęzi. Ma stożkowaty pokrój (u starszych egzemplarzy korona rozrasta się wszerz, tracąc stożkowy kształt, a dolne gałęzie opadają odsłaniając mocny pień). Dorasta do 10–12 m wysokości (w środowisku naturalnym nawet do 50 m). Średnica korony wynosi około 6 m.

Liście araukarii chilijskiej są skórzaste, trójkątnego kształtu, gęsto osadzone na pędach.Jest gatunkiem dwupiennym: na osobnych roślinach pojawiają się szyszki męskie i szyszki żeńskie. Nasiona powstają wyłącznie w żeńskich szyszkach – są one okrągłe, średnicy 12–20 cm, tworzą się na wyższych gałęziach, do dojrzenia potrzebują 2–3 lat. Dojrzewające w szyszkach nasiona są smaczne i pożywne. Araukaria jest rośliną wiatropylną.

Araukaria chilijska – uprawa i pielęgnacja

Araukaria chilijska wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatrów. Podłoże dla araukarii powinno być wilgotne, ale bardzo dobrze zdrenowane.Od wczesnej wiosny do końca okresu wegetacyjnego araukarię należy systematycznie i dość intensywnie podlewać. Co jakiś czas warto zasilić ją nawozem do iglaków.W naszych warunkach klimatycznych araukaria chilijska często przemarza (przy temperaturze -15 st. C, starsze egzemplarze wytrzymują do -20 st. C).

Najłatwiej z zimowymi warunkami poradzą sobie egzemplarze rosnące na terenach nadmorskich, gdzie klimat jest łagodniejszy. Warto drzewo okryć na zimę obsypując ziemię wokół niego około 5-centymetrową warstwą kory oraz owijając część nadziemną kilkoma warstwami agrowłókniny i otaczamy słomianą matą. Alternatywnym rozwiązaniem jest uprawa araukarii chilijskiej w pojemniku wstawianym na zimę do widnego, chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Taka uprawa staje się jednak kłopotliwa w przypadku starszych, coraz większych egzemplarzy.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość 10 m - 12 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój stożkowaty
Drzewa do małego ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE