Araukaria chilijska = igława chilijska - Araucaria araucana

2020-07-16 15:58 Opracowanie redakcja serwisu

Araukaria chilijska to gatunek drzewa nagonasiennego z rodziny araukariowatych (Araucaraceae). Pochodzi z Ameryki Południowej (z andyjskich terenów Chile i Argentyny). Do Europy została sprowadzona w XVIII wieku. Twarde drewno araukarii chilijskiej wykorzystywane jest m.in. w budownictwie okrętowym.

Araukaria chilijska – opis

Araukaria chilijska rośnie wolno, każdego roku tworzy tylko jeden okółek gałęzi. Ma stożkowaty pokrój (u starszych egzemplarzy korona rozrasta się wszerz, tracąc stożkowy kształt, a dolne gałęzie opadają odsłaniając mocny pień). Dorasta do 10–12 m wysokości (w środowisku naturalnym nawet do 50 m). Średnica korony wynosi około 6 m.Liście araukarii chilijskiej są skórzaste, trójkątnego kształtu, gęsto osadzone na pędach.Jest gatunkiem dwupiennym: na osobnych roślinach pojawiają się szyszki męskie i szyszki żeńskie. Nasiona powstają wyłącznie w żeńskich szyszkach – są one okrągłe, średnicy 12–20 cm, tworzą się na wyższych gałęziach, do dojrzenia potrzebują 2–3 lat. Dojrzewające w szyszkach nasiona są smaczne i pożywne. Araukaria jest rośliną wiatropylną.

>>Przeczytaj też: Araukaria – gatunki, pielęgnacja, uprawa w domu. Czy można araukarię uprawiać w ogrodzie?

Araukaria chilijska – uprawa i pielęgnacja

Araukaria chilijska wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatrów. Podłoże dla araukarii powinno być wilgotne, ale bardzo dobrze zdrenowane.Od wczesnej wiosny do końca okresu wegetacyjnego araukarię należy systematycznie i dość intensywnie podlewać. Co jakiś czas warto zasilić ją nawozem do iglaków.W naszych warunkach klimatycznych araukaria chilijska często przemarza (przy temperaturze -15 st. C, starsze egzemplarze wytrzymują do -20 st. C). Najłatwiej z zimowymi warunkami poradzą sobie egzemplarze rosnące na terenach nadmorskich, gdzie klimat jest łagodniejszy. Warto drzewo okryć na zimę obsypując ziemię wokół niego około 5-centymetrową warstwą kory oraz owijając część nadziemną kilkoma warstwami agrowłókniny i otaczamy słomianą matą. Alternatywnym rozwiązaniem jest uprawa araukarii chilijskiej w pojemniku wstawianym na zimę do widnego, chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Taka uprawa staje się jednak kłopotliwa w przypadku starszych, coraz większych egzemplarzy.

>>Poznaj też araukarię wyniosłą

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość 10 m - 12 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój stożkowaty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021