Wierzba mandżurska - Salix babylonica var. pekinensis

2022-03-31 13:38

Wierzba mandżurska pochodzi z północno-wschodniej części Chin i Korei. Należy do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). W Europie, w tym także w Polsce, uprawiana jest odmiana ‘Tortuosa’.

Wierzba mandżurska
Autor: www.thinkstockphotos.com Wierzba mandżurska

Spis treści

  1. Wierzba mandżurska - opis
  2. Wierzba mandżurska - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Wierzba mandżurska - zastosowanie

Wierzba mandżurska - opis

Wierzba mandżurska to nieduże drzewo - dorasta maksymalnie do 5 m wysokości, ale w bardzo sprzyjających warunkach można spotkać wyższe okazy. Ma pokrój wzniesiony, rozłożysty. Żółte lub oliwkowozielone gałęzie są charakterystycznie spiralnie poskręcane. Jasnozielone, lancetowate, drobno piłkowane liście, podobnie jak pędy, są lekko poskręcane, błyszczące od góry, od dołu matowe. Wierzba mandżurska kwitnie równocześnie z rozwojem liści - od kwietnia do maja. Kwiaty to niewielkie, jasnozielone "kotki". Wierzba jest rośliną dwupienną, jednak w Europie uprawia się tylko osobniki żeńskie. Roślina jest silnie miododajna.Odmiany uprawne:

  • 'Tortuosa' – odmiana o bardzo poskręcanych, ozdobnych pędach,
  • 'Ural' – odmiana krzaczasta, o lekko poskręcanych pędach.

Wierzba mandżurska - warunki uprawy i pielęgnacja

Wierzba mandżurska lubi miejsca ciepłe i słoneczne, jednak może rosnąć również w półcieniu. Nie ma wysokich wymagań co do gleby, ważne aby była ona stale wilgotna, umiarkowanie żyzna i dość przewiewna. Roślina nie jest w pełni wytrzymała na mrozy. Wierzba mandżurska nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Polecana jest dla mało doświadczonych ogrodników. Roślina nie znosi suszy, dlatego nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu drzewa podczas całego okresu wegetacji. Nie wymaga corocznego nawożenia mineralnego, jednak warto na początku uprawy wzmocnić roślinę kompostem lub obornikiem. Ponieważ jest dość wrażliwa na mrozy, warto ją okrywać na zimę (agrowłókniną, igliwiem bądź słomą). Wierzba mandżurska bardzo dobrze znosi przycinanie. Najlepiej wykonywać je wczesną wiosną - wierzba szybko się regeneruje. Roślina bardzo łatwo rozmnaża się z sadzonek pędowych, które szybko wypuszczają korzenie i dobrze się przyjmują.

Wierzba mandżurska - zastosowanie

Ze względu na swój rozmiar jest polecana do małych ogrodów. Rośliny posadzone blisko siebie mogą tworzyć szpalery, które zakrywają nieatrakcyjne miejsca. Dzięki swoim żółtym gałęziom wierzba mandżurska jest ozdobna również zimą. Jej pędy często wykorzystywane są do kompozycji florystycznych. Bardzo dobrze radzi sobie w pojemnikach - może zdobić tarasy, balkony.

Poznaj inne wierzby:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Drzewa do małego ogrodu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE