Wierzba biała 'Tristis' - Salix alba 'Tristis'

2020-07-16 15:37 Anna Skórkowska

Wierzba biała 'Tristis' to odmiana naszej krajowej wierzby białej, należącej do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Gatunek rośnie dziko w Europie, Azji i północnych rejonach Afryki.

Wierzba biała 'Tristis' - wierzba płacząca

Wierzba biała 'Tristis' ma malowniczą, szeroką i gęstą koronę z gałęziami wyrastającymi z niskiego grubego pnia. Rośnie szybko, dorasta do 20 m wysokości. Drewno ma kruche, więc u starszych okazów konary często ulegają wyłamaniu. Młodsze pędy są żółtozielone lub żółtopomarańczowe, wiotkie, u starszych okazów zwisają aż do ziemi. Nadają drzewu smętny, nostalgiczny charakter – stąd popularna nazwa "wierzba płacząca". Wierzba biała ma długie wąskie (lancetowate) liście, srebrzyste, od spodu jaśniejsze. Kwiaty – tzw. kotki – ukazują się wiosną (w marcu i kwietniu), tuż po pojawieniu się pierwszych liści. Roślina miododajna.

>>Przeczytaj też: Wierzba – właściwości lecznicze i zastosowanie produktów z wierzby

Wierzba biała 'Tristis' - uprawa

Wierzba biała 'Tristis' jest mało wymagająca co do gleby, ale najlepiej rośnie na żyznych, próchnicznych i wilgotnych podłożach w pobliżu wody. Jest odporna na mróz. Dobrze znosi przycinanie. Pędy bardzo łatwo się ukorzeniają.

Wierzba biała 'Tristis' – zastosowanie

Jest dużym drzewem, które do dobrego rozwoju potrzebuje przestrzeni. Najlepiej, gdy rośnie na rozległym trawniku lub nad wodą - wtedy jej walory mogą być pełni wyeksponowane. Nie nadaje się do małych ogrodów.

Poznaj inne wierzby:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 20 m
Podlewanie dużo
Pokrój zwisający
Barwa liści/igieł srebrzysta
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021