Wierzba iwa 'Kilmarnock' - Salix caprea 'Kilmarnock'

2020-07-16 15:37 Katarzyna Józefowicz

Wierzba iwa to jedno z najpopularniejszych drzew rodzimych, występujące również na pozostałych terenach Europy oraz w Azji. Jedną z odmian uprawnych wierzby iwy jest męska 'Kilmarnock', dostępna głównie w postaci piennej, szczepionej na podkładce (na wysokości 1,5-2 m).

Wierzba iwa 'Kilmarnock' opis

Czerwone, cienkie i długie pędy (około 2-metrowe) pędy wierzby iwy 'Kilmarnock' wyrastają z korony dość licznie i malowniczo zwieszają się do dołu, tworząc oryginalną, parasolowatą formę. Podłużne liście są zielone z wierzchu i srebrzyste od spodu, a cała ich powierzchnia pokryta jest matowym, szarawym kutnerem. Poza pokrojem jednym z najważniejszych walorów dekoracyjnych wierzby iwy 'Kilmarnock' są kwiaty. Mają postać dużych, początkowo srebrnych później żółtych „kotków”, gęsto pokrywających lśniące, nagie pędy jeszcze przed rozwojem liści (w marcu-kwietniu). Po kwitnieniu pędy należy mocno przyciąć, co sprzyja rozkrzewianiu się korony oraz powstawaniu większej liczby kwiatów w kolejnym roku.

>>Przeczytaj też: Wierzby - gatunki i zastosowanie

Wierzba iwa 'Kilmarnock' wymagania

Wierzba iwa jest mało wymagającym gatunkiem i może rosnąć na różnych stanowiskach, o ile nie są suche. Mimo takiej uniwersalności, najlepiej czuje się w miejscach ciepłych i słonecznych oraz na stosunkowo żyznych i wilgotnych glebach. Najlepszym sposobem rozmnażania wierzby iwy 'Kilmarnock' jest szczepienie na właściwej podkładce, gdyż roślina pozyskana z ukorzenionego pędu, będzie przybierać mało atrakcyjną, krzaczastą formę. Niestety, wierzba iwa jest bardzo podatna na rozmaite choroby grzybowe, a jej liście są przysmakiem wielu szkodników.

Wierzba iwa 'Kilmarnock' - zastosowanie

Szczepiona na podkładce odmiana wierzby iwy 'Kilmarnock' znakomicie nadaje się jako soliter - dobrze prezentuje się na tle trawnika. Idealnie nadaje się też do sadzenia w pobliżu oczek wodnych. Wierzba iwa 'Kilmarnock' nadaje się również do uprawy w pojemnikach na tarasie lub balkonie.

Poznaj inne wierzby:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Termin kwitnienia III - IV
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Kategoria Drzewa liściaste
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów żółta
Pokrój parasolowaty
Barwa liści/igieł zielono-srebrna
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021