Topola osika - Populus tremula

2020-11-14 18:36
Zdjęcie 65175
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Topola osika należy do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Pochodzi z Europy i Azji, obecnie zasięg jej występowania jest bardzo duży: obejmuje całą Europę, dużą część Azji, a nawet Afrykę Północną.

W Polsce topola osika to drzewo pospolicie występujące na terenie całego kraju.

Drzewo osika

Topola osika to średniej wielkości drzewo. Dorasta do około 30 m wysokości. Charakteryzuje się smukłą koroną oraz bardzo długim, mocno zaznaczonym pniem. Kora młodych drzew jest jasnokremowa i gładka, jednak z czasem zmienia kolor na zielonoszary i staje się spękana, zwłaszcza w dolnej części.

Topola kwitnie na przełomie marca i kwietnia, przed pojawieniem się liści. Topola to roślina dwupienna - na jednym okazie znajdują się kwiaty męskie, a na innym żeńskie. Kwiaty zebrane są w kwiatostany nazywane kotkami, męskie są długości około 5-8 cm z 8-15 pręcikami, których pylniki mają purpurowy kolor. Żeńskie kotki mają 4-6 cm, jednak podczas owocowania wydłużają się do około 12 cm. Ich słupki są czerwonego lub różowego koloru. Owoce składają się z torebek wypełnionych nasionami z długim białym puchem. Nasiona dojrzewają na przełomie maja i czerwca.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Topola liście

Najbardziej charakterystyczne są liście topoli: są okrągłe, z lekko pofalowanym brzegiem, ciemnozielone. Liście mają długie ogonki - dłuższe od blaszki liściowej, dzięki czemu ciekawie szeleszczą, nawet przy niewielkim podmuchu wiatru. Topola osika jest wiatropylna. Drzewo żyje około 100 lat i jest uważane za krótkowieczne.

Odmiany topoli osiki

Ciekawe odmiany topoli osiki:

 • ‘Erecta’ - bardzo wysoka odmiana o wąskiej kolumnie, idealna na szpalery,
 • ‘Pendula’ o sztywno zwisających gałęziach,
 • ‘Gigas’ - odmiana triploidalna, ma duże liście, jest odporna na choroby grzybowe (zwłaszcza na zgniliznę rdzeniową).

Inne znane drzewa:

  Topola osika uprawa

  Topola osika preferuje ciepłe słoneczne stanowisko o umiarkowanej wilgotności podłoża. Lubi gliniaste, żyzne gleby, jednak poradzi sobie na większości rodzajach podłoży, nawet na tych piaszczystych. Niewskazane są dla niej podłoża mocno wilgotne, gdyż może prowadzić to do chorób grzybowych pnia i korzeni. Ogólnie jej wymagania są niewielkie, co powoduje że jest rośliną pionierską. Bardzo szybko zasiedla odsłonięte przestrzenie. Topola osika jest odporna na mróz, suszę oraz szkodniki.Drzewo nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Roślina dobrze znosi cięcie. Co roku na wiosnę dokonujemy cięcia fitosanitarnego i pielęgnacyjnego (wpłynie to na lepsze krzewienie się drzewa). Topola osika bardzo szybko rośnie, dlatego wybierzmy dla niej miejsce, dzięki któremu będzie tłem dla innych roślin w ogrodzie. Drzewo rozmnaża się przeważnie przez sadzonki zdrewniałe lub zielne pobierane na wiosnę. Istnieje możliwość siania z nasion jednak jest to bardzo długotrwały proces.

  Osika zastosowanie

  Topola osika to typowo leśne drzewo, występuje przeważnie w borach mieszanych. Stosuje się je często do rekultywacji terenów oraz jako przedplon. O wiele lepiej prezentuje się w grupie niż jako pojedynczy okaz. Idealnie wygląda w zestawieniu z modrzewiem czy brzozą. Ze względu na niewielki ciężar, drewno topoli jest wykorzystywane do produkcji różnorakich sprzętów gospodarstwa domowego, do produkcji papieru lub zapałek. Roślina jest niezwykle odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego sadzi się ją przy drogach. Pąki kwiatowe topoli znajdują zastosowanie w zielarstwie. Zawierają glikozydy fenolowe, sole mineralne i wiele innych składników, które posiadają działanie moczopędne, oczyszczające i przeciwgorączkowe.

  Stanowisko słoneczne
  Wilgotność gleby średnio wilgotna
  Roślina ozdobna z liści/igieł
  Stanowisko półcieniste
  Termin kwitnienia III - IV
  Zimozielone Nie
  Kategoria Drzewa liściaste
  Wysokość do 30 m
  Podlewanie średnio
  Barwa liści/igieł zielona
  Barwa kwiatów różowa
  Barwa kwiatów purpurowa
  Pokrój wzniesiony
  Pokrój smukły
  Drzewa do małego ogrodu
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

  NOWY NUMER

  W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

  Kup dostęp od 1 zł
  M jak Mieszkanie – Luty 2022