Grab pospolity - Carpinus betulus

2021-04-15 15:00 Martyna Cieślińska
Zdjęcie 64853
Autor: Magdalena Michalak

Grab pospolity jest to gatunek drzewa liściastego z rodziny brzozowatych. Pochodzi z Euroazji. Jego zasięg obejmuje Europę, Azję Południowo Wschodnią oraz Amerykę Północną. W Polsce jest bardzo popularny. Rzadko spotykany jedynie w wysokich partiach gór.

Drzewo grab

Grab pospolity to wysokie drzewo o szerokiej i gęstej koronie, jajowatego pokroju. Osiąga do 20-30 m wysokości. Bardzo często drzewo tworzy kilka pni, które spiralnie się skręcają. Kora jest gładka, popielatoszara, miejscowo ze smugami.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Grab pospolity - liście

Liście grabu pospolitego są eliptyczne, ostro zakończone, a brzegi podwójnie piłkowane. Nerwy liściowe z drobnymi włoskami. Latem liście grabu mają ciemnozieloną barwę, jesienią przebarwiają się na intensywnie żółty kolor, następnie brązowieją i pozostają na drzewie całą zimę, aż do wiosny.

Grab pospolity jest rośliną jednopienną. Kwitnie w maju i czerwcu. Pąki kwiatowe są znacznie większe od pąków liściowych. Kwiaty męskie to kotki żółtego koloru, natomiast żeńskie to niepozorne luźno wzniesione kłosy. Owocem są orzeszki jednonasienne o trójklapowej okrywie, która służy jako aparat lotny.Drewno grabu jest bardzo twarde, w Anglii nazywają go "żelaznym drzewem".

Grab - warunki uprawy

Grab pospolity jest średnio wymagający w uprawie. Posiada szeroki zakres akceptacji wilgotności gleby. Preferuje gleby świeże i żyzne. Jednak akceptuje również podłoże wapienne, gliniasto-piaszczyste oraz suche. Zupełnie nie stwarzają mu problemu gleby typu mady, okresowo zalewane. Nie jest wrażliwy na zacienienie. Najlepiej rośnie na glebie o pH zasadowym. Drzewo jest silnie wytrzymałe na mróz. Chociaż okresowo toleruje susze i zalewanie, takie warunki przez dłuższy czas mogą prowadzić do śmierci drzewa.

>>Przeczytaj też: Choroba grabów

Grab pospolity - pielęgnacja

Grab pospolity nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Nadaje się na formowanie, bardzo dobrze znosi cięcie. Można z niego bez problemu tworzyć przeróżne figury. Młode drzewa nie wymagają nawożenia, jednak na starsze okazy można stosować nawożenie wieloskładnikowe raz do roku. Polepszy to jego zdrowotność i wzrost. Roślinę łatwo rozmnaża się z odrostów korzeniowych i sadzonek. Przy rozmnażaniu z nasion konieczna jest ich 4-6 miesięczna stratyfikacja.

>>Przeczytaj też: Przesadzanie starego żywopłotu z grabu

Grab pospolity - zastosowanie

Grab pospolity najczęściej występuje w lasach mieszanych. Dzięki temu, że toleruje przycinanie stosuje się go na wysokie żywopłoty i szpalery. Nadaje ogrodom naturalistyczny charakter. Obecny w większości parków w Polsce. Jego twarde i ciężkie drewno wykorzystywane było do tworzenia kół młynarskich czy narzędzi. W dzisiejszych czasach z drewna grabowego tworzy się elementy fortepianów i pianin czy uchwyty do narzędzi. Ciekawą informacją jest fakt, że drewno grabowe jest jednym z najbardziej kalorycznych materiałów opałowych.

>>Przeczytaj też: 10 najpopularniejszych roślin na żywopłot

Odmiany grabu

Ciekawe odmiany:

  • ‘Fastigiata’ o pokroju stożkowatym,
  • ‘Columnaris’ o pokroju szeroko kolumnowym,
  • ‘Quercifolia’ odmiana posiada wąskie powcinane liście o różnym kształcie.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 25 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój stożkowaty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021