Stapelia = brudnota - Stapelia

2021-11-05 13:14

Stapelia (brudnota) swoje korzenie ma w południowej Afryce. W Polsce można ją spotkać tylko jako doniczkową roślinę ozdobną. Inna nazwa to gwiazda szeryfa czy gnijący kwiat. Należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae).

Stapelia
Autor: www.gettyimages.com Stapelia

Spis treści

  1. Stapelia - opis
  2. Stapelia - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Stapelia - zastosowanie

Stapelia - opis

Stapelia w naturalnym środowisku jest krzewem o wysokości nawet do 2 m. W naszym kraju uprawiana jest wyłącznie jako roślina doniczkowa. Rośnie dość szybko. Ma wzniesiony, lekko rozłożysty pokrój. Najczęściej dorasta do 20-30 cm wysokości. Ma mięsiste, grube liście. Jest sukulentem. Okres kwitnienia stapelii trwa od późnego lata (sierpień) do jesieni (październik), jednak przy prawidłowej uprawie może zakwitnąć praktycznie w każdym momencie.

Roślina zakwita na młodych pędach. Kwiaty są duże, pięcioramienne, ciemnoczerwone, owłosione. Wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach padliny, jednak przy regularnym wietrzeniu mieszkania, zapach nie jest uciążliwy. Piękno kwiatów zdecydowanie wynagradza nie do końca komfortowy zapach. Owocem stapelii są delikatnie omszone mieszki, które pękają podłużnie uwalniając nasiona zaopatrzone w aparat lotny (dzięki temu mogą być łatwo rozsiewane przez wiatr).

Stapelia - warunki uprawy i pielęgnacja

Stapelia najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub półcienistych i ciepłych. Zimą wymaga temperatury około 10 stopni Celsjusza. do uprawy stapelii zaleca się używać podłoża do kaktusów, delikatnie wzmocnionego próchnicą (musi być przewiewne). Dobry drenaż jest podstawą prawidłowej uprawy.

Zimą podlewajmy roślinę raz w miesiącu, wyłącznie do podstawki. Latem nawadniać należy zdecydowanie częściej, najlepiej co tydzień. Na wzrost stapelii dobrze wpływa zasilanie nawozem mineralnym ze zwiększoną zawartością potasu.

Przesadzać najlepiej co około 3 lata, zmieniając doniczkę i podłoże. Aby odmłodzić roślinę raz na jakiś czas usuwa się jej środkową część (czyli najstarszy pęd). Szybko odtwarza się z młodych części, więc nie należy przejmować się, że stapelia nie wróci do swoich rozmiarów. Rozmnaża się z odrostów, które bardzo szybko się ukorzeniają. Jednak można ją rozmnażać także z nasion, choć ten sposób jest zdecydowanie rzadziej wykorzystywany w domowej uprawie.

Stapelia - zastosowanie

Stapelia bardzo dobrze sprawdzi się jako ozdoba pomieszczeń. Będzie dobrze prezentować się z kaktusami, ale także z zamiokulkasem czy sansewierią. Bardzo często można ją spotkać w ogrodach botanicznych w kolekcjach roślin tropikalnych.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 30 cm
Termin kwitnienia VIII - X
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów bordowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe