Kariota łagodna = palma orzechowa - Caryota mitis

2020-07-16 15:50 Martyna Cieślińska

Kariota łagodna, znana też jako palma orzechowa lub rybi ogon, to roślina należąca do rodziny arekowatych (Arecaceae). Pochodzi z Azji, konkretnie z Indii, gdzie rośnie w naturze. Uprawiana jest w wielu krajach na świecie, w Polsce znana jest jako roślina doniczkowa.

Kariota łagodna - opis

Kariota łagodna w naturalnym środowisku przyjmuje postać krzaczastą. Tworzy liczne, gęsto ułożone łodygi, które dorastają w naturalnych warunkach nawet do 9 m wysokości. Palmy orzechowe uprawiane w doniczkach maksymalnie osiągają 3 m wysokości. Zarówno okazy w naturze, jak i uprawiane w pojemnikach rosną dość szybko.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze palmy doniczkowe do domu: warunki uprawy, pielęgnacja, gatunki

Liście karioty są wyprostowane, duże, trójkątne, szeroko rozstawione na łodydze. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są postrzępione na końcu każdej blaszki liściowej. Wyglądem przypominają rybi ogon - stąd potoczna nazwa karioty.

Kariota łagodna kwitnie dopiero po kilku latach od posadzenia, ale rekompensatą za tę zwłokę jest to, że kwitnienie trwa cały rok: rozpoczyna się w górnych partiach i z czasem przechodzi ku dołowi. Kwiaty w kolorze różowym zebrane są w gęste grona. Owoce karioty są kuliste, ciemnoczerwone, zawierają od 1 do 3 nasion. Wewnątrz nasiona znajduje się także miąższ, w którego skład wchodzą szczawiany wapnia. Ma on działanie drażniące skórę.

Ciekawostką jest to, że owocowanie karioty nie zachodzi równomiernie: w tym samym czasie na roślinie znajdują się owoce w różnej fazie wybarwienia, co podnosi wartość dekoracyjną okazu. Często na tym samym okazie występują jednocześnie kwiaty i owoce.

Kariota łagodna - warunki uprawy

Kariota łagodna jest dość trudna w uprawie. Pochodzi z lasów deszczowych, więc wymaga wilgotnego podłoża i powietrza. Lubi półcieniste i cieniste stanowiska. Latem  można wystawić ją na zewnątrz, jednak nie lubi przeciągów. Dobrze, aby w doniczce z kariotą znajdował się drenaż, gdyż nie toleruje ona zastojów wodnych, tak samo jak przesuszonej gleby. Roślina źle znosi zimę w mieszkaniu, jeśli mamy taką możliwość umieszczajmy ją na ten okres w szklarni.

Kariota łagodna - pielęgnacja

Przede wszystkim zadbajmy o wysoką wilgotność powietrza dla palmy orzechowej. Sposobem na to jest częste zraszanie liści miękką wodą - jest to zabieg obowiązkowy! Kariota wymaga nawożenia mineralnego na wiosnę - najlepiej zastosować nawóz wieloskładnikowy. Dobrze znosi przesadzanie, warto kontrolować wielkość doniczki dla karioty, ponieważ za mało miejsca dla korzeni może wpływać niekorzystnie na rozwój całej rośliny. Roślina rozmnaża się przez nasiona oraz przez sadzonki pozyskiwane z bocznych pędów.

Kariota łagodna - zastosowanie

W klimacie tropikalnym palma orzechowa jest bardzo popularną rośliną ozdobną. Można ją spotkać zarówno rosnącą w gruncie, jak i uprawianą w donicy. W Polsce spotykamy ją wyłącznie w pojemnikach, jako ozdobną roślinę do wnętrz. Nadaje pomieszczeniom tropikalny, lekki charakter. Często stosowana jest do roślinnych aranżacji biur.

Do innych palm uprawianych w donicach w domu należą:

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko cieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 3 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój drzewiasty
Termin kwitnienia I - XII