Kalia doniczkowa - jak pielęgnować, uprawa, zimowanie? Jak często podlewać kalię w doniczce?

2024-04-22 12:59

Cantedeskia (Zantedeschia) znana jest szerzej pod nazwami kalla, kalia lub kalijka. Ta egzotyczna roślina z pięknymi, kolorowymi liśćmi, mylonymi z kwiatami, jest cenioną ozdobą wnętrz. W warunkach domowych kalia kwitnie od grudnia do kwietnia. Jak pielęgnować kalie w doniczce? Co zrobić po przekwitnięciu?

Spis treści

  1. Kalia (Zantedeschia)
  2. Kalia doniczkowa - jak pielęgnować?
  3. Co zrobić z kalią po przekwitnięciu?
  4. Jak często podlewać kalię w doniczce?
  5. Kalia ogrodowa - uprawa
  6. Kalia doniczkowa - czy jest trująca?
  7. Dlaczego kalia płacze?
  8. Kalia - odmiany
  9. Kalia w doniczce i w ogrodzie. Zdjęcia

Kalia (Zantedeschia)

Kalie to wieloletnie rośliny pochodzące ze środkowo-południowej Afryki, dobrze zadomowione w ciepłych krajach poza swoją ojczyzną, gdzie uważane są za problemowe rośliny inwazyjne wypierające rodzime gatunki. Kalie na całym świecie są uprawiane jako domowe doniczkowe rośliny ozdobne, a także jako rośliny rabatowe niezimujące w gruncie.

Kwiat kalii zbudowany jest z kolby otoczonej pochwą skręconą u dołu i rozwijającą się we wdzięczny lejek ku górze. Gama kolorystyczna kwiatów kalii jest wyjątkowo bogata - kwiaty występują w niemal każdym możliwym kolorze: od białego po ciemnofioletowy, mogą być również dwukolorowe. Ciemnozielone, czasami biało nakrapiane liście cantedeskii zawierają gęsty sok magazynowany na okres suszy.

Kalia doniczkowa - jak pielęgnować?

Uprawa kallii zależna jest od gatunku. Najbardziej znana jest cantedeskia etiopska (łac. Zantedeschia aethiopica) o białych kwiatach, dorastająca do około 70 cm wysokości, bardzo rozpowszechniona na świecie i uprawiana jako pokojowa roślina doniczkowa.

Kalie uprawiane w doniczkach preferują stanowisko półcieniste oraz dobrze nawilgotnioną i przepuszczalną glebę. Po okresie spoczynku wymagają podawania nawozów mineralnych lub organicznych, co 3-4 tygodnie w czasie rozpoczęcia widocznego wzrostu. Kalie najłatwiej rozmnażać poprzez podział rośliny pod koniec ich czasu spoczynku.

Okres kwitnienia kalii w pomieszczeniu przypada na przedział od grudnia do kwietnia i wynosi od 2-12 tygodni, po czym roślina przechodzi w czas spoczynku.

Co zrobić z kalią po przekwitnięciu?

Gdy kalia przekwitnie, ograniczamy stopniowo podlewanie, doprowadzając do zaschnięcia liści i przechowujemy roślinę w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. W okresie spoczynku zaleca się przesadzenie rośliny do większego pojemnika.

Jak często podlewać kalię w doniczce?

Kalia lubi mieć cały czas lekko wilgotną ziemię, trzeba jednak zachować umiar i uważać, żeby jej nie przelać - może zacząć gnić. Jesienią, gdy kalia doniczkowa wznawia wzrost, należy podlewać ją obficie. W okresie kwitnienia, zimą, podlewamy umiarkowanie. Latem, w okresie spoczynku prawie w ogóle nie podlewamy.

Kalia ogrodowa - uprawa

Cantedeskia Rehmanna (łac. Zantedeschia rehmannii) i cantedeskia Elliotta (łac. Zantedeschia elliottiana) mogą być uprawiane w gruncie na rabacie ogrodowej. Z tymi gatunkami postępujemy w podobny sposób jak z mieczykami czy paciorecznikami: kłącza należy posadzić do gruntu w maju, najbezpieczniej po ustąpieniu ostatnich przymrozków i wykopać po przekwitnięciu jesienią (w październiku), a następnie przechowywać  w jasnym pomieszczeniu w temperaturze 10 st. C.

Kalie tych gatunków osiągają do 1,2 m wysokości i tworzą luźne kępy. Kwiaty pojawiają się od lipca do września, wyrastają ponad liście, dzięki czemu są dobrze widoczne. Cantedeskie wymagają słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej gleby.

Zobacz: Zamiokulkas zamiolistny. Jak pielęgnować? Dlaczego nie wypuszcza nowych liści?

Kalia doniczkowa - czy jest trująca?

Kalie to rośliny trujące. Mogą spowodować podrażnienia śluzówki w przypadku spożycia lub podrażnienie naskórka w wyniku kontaktu soku ze skórą. Jednak zachowując ostrożność, możemy bezpiecznie cieszyć się ich pięknem.

Dlaczego kalia płacze?

Kalia może wytwarzać krople wody na liściach, gdy jest narażona na nadmierną wilgotność otoczenia lub podłoża. Jest to naturalna reakcja rośliny na wysoki poziom wilgoci, proces ten nazywamy gutacją.

Kalia - odmiany

Ciekawe odmiany cantedeskii:

  • 'Hot Chocolate’ o ciemnofioletowej, wręcz czarnej barwie kwiatów.
  • ‘Mango’ o pomarańczowoczerwonych kwiatach, przypominających soczysty egzotyczny owoc.
  • ‘Auckland’ - niska odmiana, charakteryzująca się jaskraworóżową pochwą kwiatu, bladożółtą u dołu.
  • ‘Black Eyed Beauty’ ma białokremowy kwiat z dekoracyjnym ciemnym oczkiem w środku.

Kalia w doniczce i w ogrodzie. Zdjęcia

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Termin kwitnienia III - IX
Wysokość 25 cm - 1,2 m

Philodendron 'White Princess' - jak dbać, stanowisko, podlewanie. Czego nie lubi filodendron?

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni