Cantedeskia - Zantedeschia

2022-04-11 14:38

Cantedeskia występuje pod nazwami kalla, kalia lub kalijka, które nie są prawidłowe, gdyż łacińska nazwa Calla odnosi się do czermieni błotnej, rośliny dziko występującej w Polsce na podmokłych terenach.

Spis treści

  1. Zantedeschia kwiat
  2. Kalia doniczkowa
  3. Cantedeskia - odmiany

Cantedeskie to wieloletnie rośliny pochodzące ze środkowo-południowej Afryki, dobrze zadomowione w ciepłych krajach poza swoją ojczyzną, gdzie uważane są za problemowe rośliny inwazyjne wypierające rodzime gatunki. Cantedeskie na całym świecie są uprawiane jako domowe doniczkowe rośliny ozdobne, a także jako rośliny rabatowe niezimujące w gruncie.

Zantedeschia kwiat

Kwiat cantedeskii zbudowany jest z kolby otoczonej pochwą skręconą u dołu i rozwijającą się we wdzięczny lejek ku górze. Gama kolorystyczna kwiatów cantedeskii jest wyjątkowo bogata - kwiaty występują w niemal każdym możliwym kolorze: od białego po ciemnofioletowy, mogą być również dwukolorowe. Ciemnozielone, czasami biało nakrapiane liście cantedeskii zawierają gęsty sok magazynowany na okres suszy.

Kalia doniczkowa

Uprawa cantedeskii zależna jest od gatunku. Najbardziej znana jest cantedeskia etiopska (łac. Zantedeschia aethiopica) o białych kwiatach, dorastająca do około 70 cm wysokości, bardzo rozpowszechniona na świecie i uprawiana jako pokojowa roślina doniczkowa. Jej okres spoczynku przypada na czas jesienno-zimowy. W lutym rozpoczyna kwitnienie trwające do maja, po czym ponownie przechodzi w okres spoczynku tracąc część nadziemną. W tym czasie ograniczamy stopniowo podlewanie, doprowadzając do zaschnięcia liści i przechowujemy roślinę w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. W okresie spoczynku zaleca się przesadzenie rośliny do większego pojemnika. Cantedeskie uprawiane w doniczkach preferują stanowisko półcieniste oraz dobrze nawilgotnioną i przepuszczalną glebę. Po okresie spoczynku wymagają podawania nawozów mineralnych lub organicznych, co 3-4 tygodnie w czasie rozpoczęcia widocznego wzrostu. Cantedeskie najłatwiej rozmnażać poprzez podział rośliny pod koniec ich czasu spoczynku.

Cantedeskia Rehmanna (łac. Zantedeschia rehmannii) i cantedeskia Elliotta (łac. Zantedeschia elliottiana) mogą być uprawiane  w gruncie na rabacie ogrodowej. Z tymi gatunkami postępujemy w podobny sposób jak z mieczykami czy paciorecznikami: kłącza należy posadzić do gruntu w maju, najbezpieczniej po ustąpieniu ostatnich przymrozków i wykopać po przekwitnięciu jesienią (w październiku), a następnie przechowywać  w jasnym pomieszczeniu w temperaturze 10 st. C. Cantedeskie tych gatunków osiągają do 1,2 m wysokości i tworzą luźne kępy. Kwiaty pojawiają się od lipca do września, wyrastają ponad liście, dzięki czemu są dobrze widoczne. Cantedeskie wymagają słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej gleby.

Cantedeskie to rośliny trujące. Mogą spowodować podrażnienia śluzówki w przypadku spożycia lub podrażnienie naskórka w wyniku kontaktu soku ze skórą. Jednak zachowując ostrożność możemy bezpiecznie cieszyć się ich pięknem.

Cantedeskia - odmiany

Ciekawe odmiany cantedeskii:

  • 'Hot Chocolate’ o ciemnofioletowej, wręcz czarnej barwie kwiatów;
  • ‘Mango’ o pomarańczowoczerwonych kwiatach, przypominających soczysty egzotyczny owoc;
  • ‘Auckland’ - niska odmiana, charakteryzująca się jaskraworóżową pochwą kwiatu, bladożółtą u dołu;
  • ‘Black Eyed Beauty’ ma białokremowy kwiat z dekoracyjnym ciemnym oczkiem w środku.

Piękne i trwałe kwiaty cantedeskii, o bogatej gamie kolorystycznej, doskonale nadają się na kwiat cięty do bukietów, szczególnie do klasycznych wiązanek ślubnych.

Sonda
Czy trzymasz rośliny w łazience?
Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Termin kwitnienia III - IX
Wysokość 25 cm - 1,2 m
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni