Philodendron 'White Princess' - jak dbać, stanowisko, podlewanie. Czego nie lubi filodendron?

2024-04-17 19:26

Filodendron (Philodendron) 'White Princess' jest uroczą rośliną doniczkową. To pstrokate biało-zielone liście czynią ją tak wyjątkową i poszukiwaną przez kolekcjonerów. Jak dbać o tę rzadką odmianę filodendrona? Czego nie lubi filodendron? Jak duży rośnie? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Co to jest wariegacja?
  2. Philodendron 'White Princess'
  3. Gdzie postawić filodendrona?
  4. Philodendron 'White Princess' - jak dbać? Czego nie lubi filodendron?
  5. Philodendron 'White Princess' - jaka ziemia?
  6. Filodendron 'White Princess' - rozmnażanie
  7. Czy filodendron jest trujący?
  8. Twój Philodendron 'White Princess' ma brązowe liście?
  9. Philodendron 'White Princess'. Modna roślina doniczkowa. Zdjęcia

Filodendrony to wiecznie zielone rośliny pochodzące z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Ich ozdobą są duże liście w  kształcie serca lub strzały, są też gatunki o nieregularnym kształcie liści. Różnią się również wybarwieniem oraz grubością. Philodendron jest rośliną mało wymagającą i łatwą w uprawie, stąd także jego popularność wśród  miłośników roślin pokojowych.

Co to jest wariegacja?

Ostatnio bardzo poszukiwane są rośliny doniczkowe, u których występuje wariegacja liści, czyli właśnie różnokolorowe przebarwienia: jasnozielone, białe, jasnokremowe oraz żółte. Bardzo rzadko pojawiają się rośliny o pomarańczowych lub różowych przebarwienia, jak np. Philodendron 'Pink Princess'. O tym zjawisku więcej przeczytasz w innym artykule: Takie plamy na liściach są marzeniem wielu kolekcjonerów. Są warte krocie, a my wracamy do naszego bohatera filodendrona 'White Princess'. 

Philodendron 'White Princess'

Jest to dosyć nowa odmiana filodendrona pnącego o sercowatych, wydłużonych liściach z nieregularnymi białymi przebarwieniami. Liście osiągają ok. 20-30 cm długości. Filodendron 'White Princess' dorasta maksymalnie do metra wysokości, czyli jest to odmiana stosunkowo nieduża, która nadaje się nawet do małego pomieszczenia. Najlepiej rośnie, wspinając się po podporze.

Gdzie postawić filodendrona?

Philodendron 'White Princess' najlepiej rośnie w jasnym, ale rozproszonym świetle. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować poparzenia liści. Najlepszym stanowiskiem dla tej filodendrona jest parapet przy oknie wychodzącym na wschód lub zachód.

Philodendron 'White Princess' - jak dbać? Czego nie lubi filodendron?

Filodendrony lubią ciepło (optymalna temperatura dla tej rośliny to 18-25 stopni), nie znoszą suchego powietrza (pożądana wilgotność powietrza to 70%, choć na warunki domowe to sporo), dlatego nie stawiajmy ich blisko grzejników, ani innych źródeł ciepła. Nie lubią też przeciągów.

Philodendron 'White Princess' podlewamy dopiero gdy podłoże przeschnie, nie zalewając nadmiernie ziemi. Sprawdzamy wilgotność podłoża palcem lub higrometrem, ale nie należy dopuszczać do przesuszenia - pamiętamy, że roślina lubi wilgoć. Od czasu do czasu można zraszać liście, ale uwaga nie należy moczyć młodych, nie do końca rozwiniętych. Liście filodendrona regularnie czyścimy.

Od wiosny do jesieni warto zasilać filodendrona nawozem do roślin zielonych, wystarczy raz na dwa tygodnie. Stosujemy się do zaleceń producenta co do częstotliwości i dawkowania nawozu.

Philodendron 'White Princess' - jaka ziemia?

Philodendron White Princess preferuje lekkie i przepuszczalne podłoże z domieszką perlitu, kory sosnowej, chipsów kokosowych i keramzytu. Należy zadbać o dobry drenaż doniczki.

Filodendron 'White Princess' - rozmnażanie

Filodendrony rozmnażamy poprzez sadzonki pędowe, czyli fragmenty pędów z "oczkiem", które ukorzeniamy w wodzie (warto dodać węgiel aktywowany), lub w wilgotnym perlicie.

Czy filodendron jest trujący?

Niestety tak, jest to roślina trująca - zawieraja szczawian wapnia oraz inne substancje, które są silnie uczulające - więc należy ją trzymać z dala od zwierząt domowych.

Twój Philodendron 'White Princess' ma brązowe liście?

Filodendrony są podatne na porażenie grzybiczne, spowodowane nadmiernym podlewaniem lub wychłodzeniem. Objawia się ono rozlanymi, gładkimi plamami w kolorze brązowo-czarnym, które z czasem otacza żółta obwódka. Zmiany nie są kruche. Co robić gdy nasz filodendron zachoruje? Porażone liście, lub tylko chorą część, wycinamy i podlewamy oraz opryskujemy roślinę preparatem o działaniu przeciwgrzybiczym. UWAGA - podlewamy, dopiero gdy ziemia przeschnie. Dobrze jest też roślinę przesadzić w nową ziemię.

Philodendron 'White Princess'. Modna roślina doniczkowa. Zdjęcia

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe