Takie plamy na liściach są marzeniem wielu kolekcjonerów. Są warte krocie

2023-04-03 13:56

Niektóre rośliny mają jednolicie zielone liście, a na innych możemy zauważyć charakterystyczne białe lub żółte przebarwienia. Czy to oznaka choroby? Zależy, jak się na to spojrzy. Dla kolekcjonerów ciekawie wybarwione liście to marzenie, za które są w stanie sporo zapłacić.

variegata
Autor: getty images

Co to jest wariegacja?

Przebarwienia na liściach nazywane są wariegacją. Takie zmiany mogą przybierać różne kolory, ale do najpopularniejszych należą białe, jasnozielone i jasnożółte plamy o nieregularnym kształcie.

Wariegacja występuje na różnych gatunkach roślin i może obejmować nawet całe liście. Doskonałym tego przykładem jest monstera deliciosa variegata, której połowa liścia jest biała, a połowa zielona. Inną rośliną z atrakcyjnymi wariegacjami, tym razem w kolorze różowym, jest philodendron pink princess.

Rośliny z wariegacjami osiągają zawrotne ceny, a kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie nawet kilka tysięcy złotych, by wejść w posiadanie okazu z oryginalnie wybarwionymi liśćmi.

UWAGA: Wariegacją nie są czarne i brązowiejące plamy na liściach – to najprawdopodobniej oznaka chorób grzybowych.

pink princess
Autor: getty images

Co powoduje wariegację?

Wariegacja to mutacja, która powoduje niezdolność rośliny do przeprowadzenia fotosyntezy. W liściach dotkniętych wariegacją nie ma chlorofilu, stąd ich jasny kolor.

To, co dla nas wydaje się piękne, dla rośliny takim nie jest. Przez wariegację i niemożność przeprowadzenia procesu fotosyntezy, roślina gorzej przyswaja składniki odżywcze.

Utrzymanie wybarwionych liści nie jest dla rośliny najłatwiejszym zadaniem, dlatego może się zdarzyć, że będzie dążyć do usunięcia „niedziałających prawidłowo” organów. Skutkiem tego będzie np. stopniowe brązowienie obszarów z wariegacją.

Jak pielęgnować roślinę z wariegacją?

Rośliny z wariegacją potrzebują szczególnej uwagi i opieki. Należy zapewnić im jak najlepsze warunki, by dobrze rosły i się rozwijały. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym zasilaniu rośliny nawozami.

Bezwzględnie należy unikać zraszania białych przebarwień i wystawiać na mocne słońce. Rośliny z wariegacją potrzebują nieco więcej słońca niż okazy z całkowicie zielonymi liśćmi, ale powinno być to światło rozproszone. Światło wspomaga procesy fotosyntezy, dzięki czemu cała roślina jest silna i zdrowa – może więc wesprzeć słabsze liście, a więc te dotknięte wariegacją.