Czym myć liście kwiatów, żeby błyszczały? Domowe sposoby na czyszczenie liści kwiatów

2024-01-17 15:06

By zapewnić roślinom doniczkowym jak najlepsze warunki, oprócz podlewania i dostępu do światła słonecznego, należy pamiętać o odkurzaniu liści. Jak prawidłowo czyścić liście roślin doniczkowych, by ich nie uszkodzić? Czym myć liście kwiatów, żeby błyszczały? Na te pytania opowiada Fabian Siubiak z Rozkwitnie plant shop.

Spis treści

  1. Domowe sposoby na czyszczenie liści kwiatów
  2. Czym myć liście kwiatów, żeby błyszczały?
  3. Czyszczenie liści roślin doniczkowych. Piękne zdjęcia roślin!

Domowe sposoby na czyszczenie liści kwiatów

W poniższym wideo zostały pokazane dwa sposoby na czyszczenie liści roślin doniczkowych. Pierwszy z nich to przemywanie wilgotną ściereczką gładkich, pozbawionych włosków liści. Zamiast wody można użyć odstanego, odgazowanego piwa. Taki zabieg warto powtarzać raz na dwa tygodnie. Ściereczką nasączoną wodą przemyjemy m.in. liście monstery, sansewierii czy skrzydłokwiatu.

Drugim sposobem na czyszczenie liści roślin doniczkowych jest użycie miękkiego pędzelka. Ponieważ niektóre rośliny są pokryte małymi włoskami lub ochronnym osadem, nie zaleca się przemywania ich ściereczką z wodą. W takich przypadkach warto delikatnie, raz na dwa tygodnie, oczyścić liście przy pomocy pędzelka. 

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych

Czym myć liście kwiatów, żeby błyszczały?

W sklepach znajdziemy mnóstwo środków do nabłyszczania liści. O ile regularne czyszczenie liści wodą czy pędzelkiem jest w pełni bezpieczne dla rośliny, nie można tego powiedzieć o wszystkich środkach nabłyszczających. Wiele z nich ma w swoim składzie związki chemiczne, które są w stanie zaszkodzić roślinie, dlatego jeśli już zdecydujemy się na użycie środka nabłyszczającego, wybierzmy taki o neutralnym dla rośliny składzie.

Możemy również wykonać test na jednym liściu i zobaczyć, jak dana roślina reaguje na nabłyszczacz. Jeśli po zastosowaniu środka nabłyszczającego po kilku dniach czy tygodniach nie zauważymy zmian chorobowych na liściu, możemy bez obaw go użyć na pozostałych liściach. Warto jednak zachować ostrożność. 

Czyszczenie liści roślin doniczkowych. Piękne zdjęcia roślin!

Polecane artykuły:

Listen on Spreaker.