Zawilec grecki 'White Splendour' - Anemone blanda 'White Splendour'

2020-07-16 15:36 Paweł Romanowski
Zawilec grecki 'White Splendour'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Zawilec grecki 'White Splendour' to niska bulwiasta bylina z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W warunkach naturalnych zawilec grecki 'White Splendour' rośnie w Grecji, Azji Mniejszej oraz na Kaukazie. Roślina ta często bywa nazywana zawilcem powabnym.

Zawilec grecki 'White Splendour' kwitnie bardzo obficie w marcu i kwietniu, tworząc łany śnieżnobiałych kwiatków (na 10-15 centymetrowych szypułkach) o delikatnych płatkach zaokrąglonych na końcach. Tuż po kwitnieniu ciemnozielone, strzępiaste liście zamierają. Częścią podziemną zawilca greckiego są niewielkie bulwki o nieregularnym kształcie. W tej właśnie postaci można tę roślinę kupić w wielu centrach ogrodniczych. Przed sadzeniem bulwki moczymy przez 24 godziny w letniej wodzie. Sadzimy na przełomie września i października w dobrze przekopanej glebie, na głębokości około 5-7 cm. Po kwitnieniu i zaschnięciu liści bulwki należy wykopać i przetrzymać w torfie aż do jesieni.
Zawilce greckie, w tym odmiana 'White Splendour', doskonale prezentują się w kompozycjach z innymi roślinami kwitnącymi wiosną, np. tulipanami, szafirkami, krokusami. Można je sadzić na rabatach (na pierwszym planie, aby nie zasłaniały ich wyższe rośliny), skalniakach, a także uprawiać w doniczkach. Zawilce greckie doskonale wyglądają w nasadzeniach naturalistycznych pod drzewami. Lubią stanowiska słoneczne i półcieniste, gleby żyzne przepuszczalne i wilgotne. Są dość odporne na mróz i nie wymagają zabezpieczania.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 10 cm - 15 cm
Termin kwitnienia III - IV
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł ciemnozielona