Tulipan Bakera 'Lilac Wonder' = Tulipan skalny 'Lilac Wonder' - Tulipa bakeri 'Lilac Wonder'

2022-04-01 14:07

Tulipan skalny 'Lilac Wonder' z grupy Bakeri do niedawna nosił nazwę tulipan Bakera 'Lilac Wonder' i tak funkcjonuje jeszcze nadal na rynku i w wielu publikacjach.

Galeria: Tulipan Bakera 'Lilac Wonder' = Tulipan skalny 'Lilac Wonder'
Autor: Jolanta Piekarz Tulipan Bakera 'Lilac Wonder'

Spis treści

  1. Tulipa bakeri 'Lilac Wonder' – charakterystyka
  2. Tulipan skalny 'Lilac Wonder' – uprawa
  3. Tulipan skalny 'Lilac Wonder' - zastosowanie

Tulipan Bakera 'Lilac Wonder' to odmiana gatunku botanicznego tulipana dziko rosnącego w Turcji i na Krecie. Zaliczany jest do grupy tulipanów różnych. Tak jak inne gatunki tulipanów należy do klasy jednoliściennych.

Tulipa bakeri 'Lilac Wonder' – charakterystyka

Tulipan 'Lilac Wonder' dorasta do 20 cm wysokości. Cebule, tak jak u innych tulipanów, zimują w gruncie, a wczesną wiosną (kwiecień) spośród wąskich liści wyrastają pojedyncze krótkie pędy kwiatowe zwieńczone dość dużymi kwiatami płatkach o liliowo-żółtych - w dni słoneczne szeroko rozwartych.

Tulipan skalny 'Lilac Wonder' – uprawa

Tulipan skalny 'Lilac Wonder' nie jest wymagające. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych, może rosnąć na prawie każdej przepuszczalnej i umiarkowanej glebie (w okresach suszy trzeba go podlewać, dopóki liście są zielone).

Cebulki tulipana 'Lilac Wonder' sadzi się we wrześniu lub październiku na głębokość około 12 cm (trzykrotna wysokość cebuli), w rozstawie 8 x 8 cm. Nie trzeba ich wykopywać po kwitnieniu. Mogą pozostawać w tym samym miejscu przez wiele lat. Kępa będzie się coraz bardziej rozrastać, a gdy rozwiną się kwiaty, efekt będzie zachwycający. Jeśli jednak zdecydujemy się przenieść je na inne stanowisko, cebulki wykopujemy po zaschnięciu liści (zwykle na przełomie czerwca i lipca), suszymy i przechowujemy w przewiewnym miejscu. Sadzimy we wrześniu lub październiku.

Tulipan skalny 'Lilac Wonder' - zastosowanie

Wiosną, gdy w ogrodach jest jeszcze dość pusto, wspaniale prezentują się duże skupiny jego liliowo-żółtych kwiatów. Można je sadzić na trawnikach, pod krzewami, na których późno rozwijają się liście (np. pod różami), na skalniakach.

Poznaj inne odmiany tulipanów:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 15 cm
Termin kwitnienia IV
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowo-żółta