Lilia złotogłów - Lilium martagon

2020-07-16 15:48 Michał Mazik
Lilia złotogłów
Autor: www.thinkstockphotos.com

Lilia złotogłów to roślina cebulowa należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje w Polsce w środowisku naturalnym (m.in. na terenach górskich). Jest to jednak gatunek rzadki, objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Lilia złotogłów zwykle osiąga do 1 m wysokości (maksymalnie do 1,5 m). Ma szerokie, lancetowate liście, a jej kwiatostan – grono – składa się z kilku lub kilkunastu drobnych kwiatów średnicy 2-4 cm. Lilia złotogłów kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty mają barwę różową lub białą i wydzielają intensywną woń, wabiącą motyle.

Lilia złotogłów jest łatwa w uprawie, pod warunkiem zapewnienia jej dobrych warunków. Roślina preferuje słoneczne stanowiska oraz żyzne, gliniasto-piaszczyste, umiarkowanie wilgotne podłoże. Cebule lilii złotogłów zwykle sadzi się pod koniec września i w październiku, na głębokości 10 cm. Od wiosny roślinę warto zasilać nawozami dla roślin kwitnących. W razie potrzeby – szczególnie na początku lata – trzeba lilię podlewać.
Lilie złotogłów rozmnaża się przez oddzielenie cebul przybyszowych. To roślina mrozoodporna, jednakże pewnym zagrożeniem mogą być dla niej wiosenne przymrozki.

W ogrodzie lilię złotogłów wykorzystuje się do tworzenia barwnych kompozycji na rabatach. Dobrze wygląda również sadzona w wyodrębnionym miejscu na trawniku. Dawniej jej cebule wykorzystywano w kuchni. Roślinę można wykorzystywać na kwiat cięty.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 1 m
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony