Lilia złotogłów - Lilium martagon

2020-07-16 15:48
Lilia złotogłów
Autor: www.thinkstockphotos.com Lilia złotogłów

Lilia złotogłów to roślina cebulowa należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje w Polsce w środowisku naturalnym (m.in. na terenach górskich). Jest to jednak gatunek rzadki, objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Lilia złotogłów zwykle osiąga do 1 m wysokości (maksymalnie do 1,5 m). Ma szerokie, lancetowate liście, a jej kwiatostan – grono – składa się z kilku lub kilkunastu drobnych kwiatów średnicy 2-4 cm. Lilia złotogłów kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty mają barwę różową lub białą i wydzielają intensywną woń, wabiącą motyle.

Lilia złotogłów jest łatwa w uprawie, pod warunkiem zapewnienia jej dobrych warunków. Roślina preferuje słoneczne stanowiska oraz żyzne, gliniasto-piaszczyste, umiarkowanie wilgotne podłoże. Cebule lilii złotogłów zwykle sadzi się pod koniec września i w październiku, na głębokości 10 cm. Od wiosny roślinę warto zasilać nawozami dla roślin kwitnących. W razie potrzeby – szczególnie na początku lata – trzeba lilię podlewać.

Lilie złotogłów rozmnaża się przez oddzielenie cebul przybyszowych. To roślina mrozoodporna, jednakże pewnym zagrożeniem mogą być dla niej wiosenne przymrozki.W ogrodzie lilię złotogłów wykorzystuje się do tworzenia barwnych kompozycji na rabatach. Dobrze wygląda również sadzona w wyodrębnionym miejscu na trawniku. Dawniej jej cebule wykorzystywano w kuchni. Roślinę można wykorzystywać na kwiat cięty.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 1 m
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień