Lilia tygrysia - Lilium tigrinum = Lilium lancifolium

2022-03-28 22:13

Lilia tygrysia (ang. tiger lily) to gatunek należący do grupy lilii azjatyckich. Pochodzi z terenów północnej i wschodniej Azji, w naturze rośnie również w Japonii. Jest to roślina cebulowa, o cebuli złożonej z charakterystycznych łusek, należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae).

Lilia tygrysia
Autor: Gettyimages Lilia tygrysia

Lilia tygrysia charakteryzuje się wzniesionym pokrojem pędów kwiatostanowych, które osiągają wysokość 60-150 cm, a jej kwiatostany tworzą obfite grona. Jej równowąskie lancetowate liście są żywozielone i błyszczące, o długości 6-10 cm i szerokości 1-2 cm, ułożone skrętolegle na czerwonobrązowych pędach. Kwiaty pojedyncze, sześciopłatkowe, charakterystycznie wywijają się na zewnątrz. Są intensywnie pomarańczowe i maja silnie nakrapiane wewnętrzne strony płatków. Intensywny zapach jest dodatkowym atutem kwiatów. Średnica kwiatów tego gatunku wynosi około 10 cm. Rośliny zakwitają na przełomie lipca i sierpnia.

Lilie tygrysie lubią żyzną, przepuszczalną, lekko kwaśną i umiarkowanie wilgotną glebę. Lilia tygrysia jest dostatecznie mrozoodporna i raz posadzona na odpowiednio dla niej dobranym stanowisku będzie cieszyła nasze oczy przez wiele lat, choć z czasem jej kwiaty mogą drobnieć. Należy też pamiętać, że nie lubi przesadzania. Najkorzystniejsze jest dla niej słoneczne miejsce w ogrodzie.

Lilie tygrysie doskonale sprawdzą się na rabatach kwiatowych, szczególnie pięknie wyglądają sadzone w grupach po kilka - kilkanaście egzemplarzy. Mogą być również  z powodzeniem stosowane jako kwiaty cięte.

Należy pamiętać, że wszystkie części tej lilii tygrysiej są trujące dla zwierząt (np. kotów) i mogą powodować silne uszkodzenie nerek, kilka dni po spożyciu tej rośliny.

Lilia tygrysia rozmnaża się poprzez cebule, podziemne organy spichrzowe rośliny. Dodatkowo wytwarza również cebulki powietrzne w kątach liści, które niekiedy zaczynają wypuszczać korzenie jeszcze przed opadnięciem jesienią na powierzchnię gruntu. Jest to kolejny, wegetatywny sposób rozmnażania lilii (oprócz podziału podziemnych cebul). Sposób ten jednak wymaga cierpliwości, gdyż lilie rozmnażane poprzez cebulki powietrzne zakwitną dopiero po kilku latach od posadzenia.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój wzniesiony
Wysokość 60 cm - 1,5 m
Kiedy i jak sadzić cebulki roślin kwitnących wiosną
Nasi Partnerzy polecają