Lilia królewska - Lilium regale

2020-07-16 15:48

Lilia królewska ma azjatyckie korzenie - pochodzi z Chin. W Europie jest bardzo popularna jako roślina ozdobna ogrodowa, ale także w bukieciarstwie. Należy do rodziny liliowatych (Liliaceae).

Lilia królewska
Autor: www.gettyimages.com Lilia królewska

Spis treści

  1. Lilia królewska - opis
  2. Lilia królewska - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Lilia królewska - zastosowanie

Lilia królewska - opis

Lilia królewska to roślina cebulowa o silnie wzniesionym pokroju. Zwykle dorasta do 120-150 cm wysokości. Na sztywnych pędach osadzone są ciemnozielone, wydłużone liście o lancetowatym kształcie, które układają się okółkowo na pędzie. Okres kwitnienia lilii królewskiej przypada na okres od lipca do sierpnia, oczywiście wszystko zależy od warunków pogodowych i kondycji rośliny. Kwiaty są trąbkowate, w kształcie lejka, mają kolor biały (zewnętrzna strona płatków jest lekko różowa) z żółtym środkiem, mają duże pylniki w kolorze pomarańczowym. Bardzo intensywnie pachną, ich zapach jest bardzo charakterystyczny i dla niektórych wręcz drażniący, przyciąga różnego rodzaju owady. Na danej roślinie może być nawet kilkanaście kwiatów. Owocem jest pękająca torebka, wewnątrz której znajdują się brązowe nasiona.

Lilia królewska - warunki uprawy i pielęgnacja

Lilia królewska lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. W cieniu słabo kwitnie. Podłoże powinno być żyzne, dobrze zdrenowane, dość wilgotne, lekko kwaśne. W glebie słabo zdrenowanej cebule bardzo szybko gniją. Lilia królewska jest w pełni mrozoodporna i z powodzeniem przetrwa zimę w naszym kraju. Dlatego większość ogrodników nie wykopuje cebul lilii na zimę.

>> Nie przegap: Lilie: czy cebule lilii trzeba wykopywać przed zimą?

Przez cały okres wegetacji roślina wymaga regularnego podlewania. Jednak dobrze zdrenowane podłoże zapewni nam nie zalewanie rośliny, woda nie będzie zalegać w podłożu. W momencie pojawienia się pędu, warto wzmocnić ją nawozem mineralnym do roślin kwitnących. Gdy rośliny przekwitną dobrze jest dość szybko usunąć przekwitłe kwiaty, aby nie doszło do wytworzenia owoców, ponieważ to osłabia roślinę (chyba że zależy nam na nasionach, wtedy kwiaty należy pozostawić). Lilię królewską rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez podział cebul, które umieszcza się w podłożu wiosną lub jesienią.  Warto co jakiś czas zmienić miejsce sadzenia lilii.

Lilia królewska - zastosowanie

Lilia królewska jest bardzo często sadzona w ogrodach przydomowych. Doskonale nadaje się do kompozycji z innymi roślinami, ponieważ jej białe kwiaty nie mają przytłaczającego koloru. Ponadto bardzo chętnie wykorzystywana jest w bukieciarstwie, zwłaszcza do bukietów ślubnych.

>> Nie przegap: Lilie w ogrodzie: jak sadzić i pielęgnować lilie ogrodowe

Poznaj też inne lilie:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 1,2 m - 1,5 m
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony