Lilia 'Courier' - Lilium 'Courier'

2020-07-16 15:48 Agnieszka Mike-Jeziorska
Lilia 'Courier'
Autor: Magdalena Michalak Lilia 'Courier'

Lilia 'Courier' to roślina cebulowa, należącymi do rodziny liliowatych (Liliaceae). Należy ona do mieszańców międzygrupowych lilii LA powstałych przez krzyżowanie odmian Lilium longiflorum i Mieszańców azjatyckich. Dziś jest to już liczna grupa obejmująca kilkadziesiąt odmian.

Lilia 'Courier' wyróżnia się silnym wzrostem (do 110 cm wysokości). Jej łodygi są bardzo ładnie ulistnione. Duże kwiaty, są czystobiałe, z zielonkawym wnętrzem kielicha i  składają się z 6 płatków osadzonych w dwóch płaszczyznach, a ze środka wystaje sześć pręcików z dużymi pylnikami oraz jeden większy słupek na środku. 'Courier' zakwita wcześnie, bo już na przełomie czerwca i lipca.

Lilie to nieliczna grupa roślin cebulowych, których cebule możemy sadzić zarówno jesienią (przełom września i października) lub wiosną. Wszystko zależy od ich terminu kwitnienia. Odmiany wcześnie kwitnące lepiej posadzić jesienią, aby do wiosny zdążyły się dobrze ukorzenić. Odmiany kwitnące później, możemy posadzić jeszcze wiosną, jak tylko podłoże rozmarznie, a mrozy przestaną być zagrożeniem (najczęściej w kwietniu). Cebule sadzimy na głębokość równą ich podwójnej wysokości.Lilie najlepiej rosną w żyznym, próchniczym i lekko kwaśnym podłożu. Wymagają stanowisk zacisznych i ciepłych, i rozproszonego świetle (najlepiej gdy kwiaty rozkwitają w słońcu, podczas gdy dolne partie rośliny rosną w większym ocienieniu).

Lilia 'Courier' ta charakteryzuje się dość dużą wytrzymałością na mróz i dobrą odpornością na choroby grzybowe.Doskonale nadaje się na rabaty oraz na kwiat cięty.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Wysokość 1 m - 1,1 m

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021