Lilia 'Corvara' - Lilium 'Corvara'

2020-07-16 15:48
Lilia 'Corvara'
Autor: Magdalena Michalak Lilia 'Corvara'

Lilia ‘Corvara’ to roślina cebulowa, należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Jest to jedna z mniej znanych odmian, należących do grupy mieszańców orientalnych.

Mieszańce orientalne, do których należy lilia ‘Corvara’ to najpiękniejsze z lilii, jednak i najbardziej wymagające. Lilie orientalne mogą przetrzymać zimę wyłącznie pod solidnym przykryciem (np. około 3 centymetrowa warstwa kory lub stroiszu, można również obsadzić podłoże płytko korzeniącymi się roślinami okrywowymi, których zaschnięte części nadziemne będą stanowić zimą warstwę izolacyjną dla cebul). Najlepiej jednak na zimę cebule wykopać i przechować w pomieszczeniu o temperaturze 2°C. Można też sadzić je w dużych pojemnikach i zimować, ustawiając w chłodnej piwnicy. Lilie orientalne są również wrażliwe na chłody i deszcze latem. Wymagają gleby przepuszczalnej, lekko kwaśnej, torfowej i żyznej, bogatej w składniki pokarmowe. Najlepiej kwitną w miejscu lekko ocienionym lub w rozproszonym świetle słonecznym. W okresach bezdeszczowych dobrze reagują na regularne podlewanie.

Lilia ‘Corvaraa’ doskonale sprawdzi się sadzona na rabatach, w grupach na trawnikach, przy zbiornikach wodnych, jest również jedną z najpopularniejszych odmian lilii uprawianą na kwiat cięty. Lilie to nieliczna grupa roślin cebulowych, których cebule możemy sadzić zarówno jesienią (przełom września i października) lub wiosną. Wszystko zależy od ich terminu kwitnienia. Odmiany wcześnie kwitnące lepiej posadzić jesienią, aby do wiosny zdążyły się dobrze ukorzenić. Odmiany kwitnące później, możemy posadzić jeszcze wiosną, jak tylko podłoże rozmarznie, a mrozy przestaną być zagrożeniem (najczęściej w kwietniu). Cebule lilii sadzimy na głębokość dwukrotnie większą od ich wysokości. Przekwitające kwiaty należy usuwać na bieżąco, pozostawiając jednak jak najdłużej, jak największa ilość liści, co spowoduje wzrost cebul i zwiększy obfitość kwitnienia w kolejnym roku. Średnio co 3-4 lata warto cebule przesadzić w nowe miejsce. Przy okazji możemy rozmnożyć starsze okazy poprzez podział cebul.

Tak, jak u innych odmian lilii - cebula zbudowana jest z licznych łusek, a duże kwiaty składają się z 6 płatków osadzonych w dwóch płaszczyznach, a z ich środka wystaje sześć pręcików z dużymi pylnikami oraz jeden większy słupek na środku. Te intensywnie pachnące, szeroko kielichowate, kwiaty, o intensywnie różowej barwie i charakterystycznej białej obwódce na brzegach płatków, pojawiają się obficie na długich (do 130cm długości) pędach kwiatostanowych na przełomie lipca i sierpnia.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Wysokość 1,2 m - 1,3 m
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021