Lilia 'Casablanca' - Lilium 'Casablanca'

2020-07-16 15:48 Agnieszka Mike-Jeziorska
lilia 'Casablanca'
Autor: Magdalena Michalak

Lilia ‘Cassablanca’ to roślina cebulowa, należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Jest to jedna z najbardziej znanych odmian, należących do grupy mieszańców orientalnych. Tak, jak u innych odmian lilii – cebula zbudowana jest z licznych łusek. Kwiat lilii (olbrzymi, bo dochodzący do 25 cm średnicy) składa się z 6 płatków osadzonych w dwóch płaszczyznach, a z ich środka wystaje sześć pręcików z dużymi pylnikami oraz jeden większy słupek na środku. Te intensywnie pachnące, szerokokielichowate, czystobiałe kwiaty pojawiają się obficie na długich (do 100 cm długości) pędach kwiatostanowych na przełomie lipca i sierpnia.

Lilia orientalna 'Casablanca' – opis

Lilie orientalne – wymagania i zimowanie

Mieszańce orientalne, do których należy ‘Casablanca’ to najpiękniejsze z lilii, jednak i najbardziej wymagające. Lilie orientalne mogą przetrzymać zimę wyłącznie pod solidnym przykryciem (np. około 3 centymetrowa warstwa kory lub stroiszu, można również obsadzić podłoże płytko korzeniącymi się roślinami okrywowymi, których zaschnięte części nadziemne będą stanowić zimą warstwę izolacyjną dla cebul). Najlepiej jednak na zimę cebule wykopać i przechować w pomieszczeniu o temperaturze 2°C. Można też sadzić je w dużych pojemnikach i zimować, ustawiając w chłodnej piwnicy. Lilie orientalne są również wrażliwe na chłody i deszcze latem. Wymagają gleby przepuszczalnej, lekko kwaśnej, torfowej i żyznej, bogatej w składniki pokarmowe. Najlepiej kwitną w miejscu lekko ocienionym lub w rozproszonym świetle słonecznym. W okresach bezdeszczowych dobrze reagują na regularne podlewanie.

Kwiaty lilie w ogrodzie

‘Casablanca’ doskonale sprawdzi się sadzona na rabatach, w grupach na trawnikach, przy zbiornikach wodnych, jest również jedną z najpopularniejszych odmian lilii uprawianą na kwiat cięty.

 

>>Przeczytaj też: Aranżacja ogrodu: pachnące rośliny w ogrodzie


Jak sadzić lilie

Lilie to nieliczna grupa roślin cebulowych, których cebule możemy sadzić zarówno jesienią (przełom września i października) lub wiosną. Wszystko zależy od ich terminu kwitnienia. Odmiany lilii wcześniekwitnące lepiej posadzić jesienią, aby do wiosny zdążyły się dobrze ukorzenić. Odmiany kwitnące później, możemy posadzić jeszcze wiosną, jak tylko podłoże rozmarznie, a mrozy przestaną być zagrożeniem (najczęściej w kwietniu). Cebulki lilii sadzimy na głębokość dwukrotnie większą od ich wysokości. Przekwitające kwiaty lilii należy usuwać na bieżąco, pozostawiając jednak jak najdłużej, jak największa ilość liści, co spowoduje wzrost cebul i zwiększy obfitość kwitnienia w kolejnym roku.
Średnio co 3-4 lata warto cebule przesadzić w nowe miejsce. Przy okazji możemy rozmnożyć starsze okazy poprzez podział cebul.

 

>>Przeczytaj też: Lilie w ogrodzie: jak sadzić i pielęgnować lilie

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Wysokość 90 cm - 1 m