Lilia 'Brunello' - Lilium 'Brunello'

2020-07-16 15:48 Agnieszka Mike-Jeziorska
Lilia 'Brunello'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Lilia 'Brunello'

Lilia ‘Brunello’ to odmiana należąca do grupy lilii azjatyckich. Jest to roślina cebulowa, o cebuli złożonej z charakterystycznych łusek , należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae).

Lilia 'Brunello' charakteryzuje się wzniesionym pokrojem pędów kwiatostanowych, które osiągają wysokość 90-120 cm. Roślina może wytwarzać kilka pędów kwiatostanowych i wówczas osiąga szerokość 60-90cm.

Jej równowąskie lancetowate liście są żywozielone i błyszczące, na pędach ułożone skrętolegle. Kwiaty pojedyncze, sześciopłatkowe, charakterystyczne dla gatunku, są intensywnie pomarańczowe, lśniące i maja ten sam odcień na całej powierzchni płatków. Zapach jest ich dodatkowym atutem. Średnica kwiatów tej odmiany waha się w granicach 8-15cm. Rośliny zakwitają na przełomie czerwca i lipca.

Lilia 'Brunello', podobnie jak i inne lilie z grupy lilii azjatyckich, lubią przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną glebę. Rośliny tej odmiany są mrozoodporne i raz posadzone na odpowiednio dla nich dobranym stanowisku będą cieszyły nasze oczy przez wiele lat. Należy tez pamiętać, że nie lubią one przesadzania. Najkorzystniejsze jest dla nich słoneczne miejsce w ogrodzie, ale w lekkim półcieniu będą radzić sobie równie dobrze.

Lilia 'Brunello' doskonale sprawdzi się na rabatach kwiatowych, szczególnie pięknie wygląda sadzona w grupach po kilka-kilkanaście egzemplarzy. Nadaje się również na kwiat cięty.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój wzniesiony
Wysokość 90 cm - 1,2 m

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021