Krynka różowa - Crinum Powelli

2020-07-16 15:48 Martyna Cieślińska
Krynka różowa
Autor: www.gettyimages.com Krynka różowa

Krynka różowa (krynia różowa) pochodzi z Południowej Afryki. W Polsce jest mało znana, może to wynikać z jej słabej odporności na mróz. Należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae).

Krynka różowa - opis

Krynka różowa to roślina cebulowa o wzniesionym, kępiastym i lekko rozłożystym pokroju. Dorasta do 60-90 cm wysokości. Długie, cienkie, zielone liście przyjmują wygląd lekko stojących (nie wiszą bezwładnie na roślinie). Okres kwitnienia krynki przypada od lipca do września. Aby krynka zakwitła w naszym klimacie musi mieć zapewnione bardzo dobre warunki uprawowe. Kwiaty krynki są lejkowate, duże, białe lub różowe. Wydzielają bardzo przyjemny zapach.  Roślina jest trująca.

Krynka różowa - warunki uprawy

Krynka różowa najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub półcienistym. Zimą krynka woli zdecydowanie miejsce chłodniejsze, ale za to jasne. Ważne, by podłoże było dość żyzne i przepuszczalne. Roślina nie jest mrozoodporna, dlatego na zimę najlepiej doniczkę z krynką przenieść do pomieszczenia lub też całą roślinę w październiku wykopać.

Krynka różowa - pielęgnacja

Krynkę różową podlewa się początkowo sporadycznie, z czasem coraz częściej (podczas silnego wzrostu liści i kwitnienia). Do gruntu wysadzamy krynkę różową dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Sprzyja jej nawożenie mineralne wieloskładnikowe - latem zabieg wykonujemy nawet co dwa tygodnie. Roślinę rozmnaża się wegetatywnie przez cebulki przybyszowe wyrastające z cebuli głównej.

Krynka różowa - zastosowanie

Krynka różowa bardzo dobrze sprawdza się jako dekoracja wyeksponowanej rabaty w miejscu często odwiedzanym przez ludzi. Można ją również sadzić wokół oczek wodnych i na skalniakach. Z racji tego, że praktyczniej uprawiać ją w pojemnikach, sprawdzi się także jako ozdoba balkonu lub tarasu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Wysokość 60 cm - 90 cm

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021