Kosaciec gładki - Iris laevigata

2020-07-16 15:49 Martyna Cieślińska
Kosaciec gładki
Autor: www.thinkstockphotos.com Kosaciec gładki

Kosaciec gładki (irys gładki) pochodzi z Japonii. W Polsce jest sadzony jako roślina ozdobna w ogrodach prywatnych oraz na rabatach w zieleni miejskiej. Należy do rodziny irysowatych (Iridaceae).

Kosaciec gładki - opis

Kosaciec gładki to bylina o rozłożystym pokroju. Liście zdecydowanie przewieszają się, natomiast pęd kwiatowy jest wzniesiony. Roślina osiąga od 30 do 60 cm wysokości. Liście są długie, mieczykowate, jasnozielone.

Kosaciec gładki kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są dość duże, działki kielicha zewnętrzne ustawione poziomo lub odgięte ku górze. Wewnętrzne działki kielicha są wzniesione i tworzą kopułę.Ciekawą odmianą jest to 'Rose Queen' o jasnoróżowych kwiatach.

Kosaciec gładki - warunki uprawy

Kosaciec gładki dobrze radzi sobie zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym, ale ważne by było ciepłe i osłonięte od wiatru. Lubi żyzną i dość wilgotną glebę, zwłaszcza na początku uprawy. Jest to jeden z najbardziej odpornych na wilgoć gatunków kosaćca. Roślina może przemarzać, dlatego warto ochraniać ją ściółką lub chochołem na zimę.

Kosaciec gładki - pielęgnacja

Sadząc kosaćca gładkiego na rabacie, pamiętajmy o ułożeniu warstwy drenażowej w podłożu - pozwoli to uniknąć w przyszłości gnicia cebul. Po kwitnieniu warto usuwać przekwitłe kwiaty, a późną jesienią całą roślinę skrócić, zostawiając 10-15 cm. W sezonie należy regularnie odchwaszczać rośliny, aby miały swobodny dostęp do słońca. Kosaciec gładki rozmnaża się przez podział kłączy, najlepiej robić to w sierpniu lub we wrześniu.

Kosaciec gładki - zastosowanie

Kosaciec gładki to doskonała roślina na rabaty, stanowi idealne tło dla niższych roślin. Dobrze prezentuje się w okolicach oczek wodnych i w ogrodach skalnych. Gatunek jest na tyle odporny na zlewanie, że może rosnąć nawet na brzegu oczka wodnego. Wyjątkowo ładnie prezentuje się pośród traw, nadaje ogrodom lekki, romantyczny charakter.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 30 cm - 40 cm
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Pokrój przewieszający się

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021