Kamasja Leichtlina - Camassia leichtlinii

2020-07-17 12:42
Kamasja Leichtlina
Autor: www.thinkstockphotos.com Kamasja Leichtlina

Kamasja Leichtlina należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. W Polsce jest znana z uprawy.

Kamasja Leichtlina to roślina cebulowa dorastająca do 120 cm wysokości. Jej liście są długie, równowąskie, wzniesione ku górze. Kamasja Leichtlina zakwita pod koniec wiosny – zwykle w czerwcu. Kwiaty są gwiazdowate, zebrane w długie grona. Mają barwę białą, niebieską lub liliową. Dojrzewają stopniowo począwszy od podstawy pędu. Kamasja Leichtlina to roślina miododajna.

Kamasję Leichtlina zaleca się uprawiać na stanowiskach słonecznych - wtedy najobficiej kwitnie. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Cebule sadzi się we wrześniu na głębokości 8-15 cm. W chłodniejszych rejonach Polski stanowiska zaleca się okryć przed nadejściem mrozów. Wiosną roślinę można dokarmić, np. nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach. W okresie bezdeszczowym wymaga podlewania. Po przekwitnięciu cebule trzeba wykopać (najczęściej robi się to w lipcu), wysuszyć i przenieść do pomieszczenia. Kamasję można łatwo rozmnażać przez oddzielenie cebul przybyszowych. Czasem jest niszczona przez gryzonie lub szkodniki glebowe (turkucie, drutowce).

Kamasję Leichtlina można wykorzystywać do tworzenia wysokich rabat. Dobrze wygląda sadzona przy ogrodzeniach i murach. Można ją komponować w obrębie gatunku, np. łącząc odmiany kwitnące na biało i niebiesko. To roślina jadalna, w Polsce jednak bez większego znaczenia kulinarnego.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Termin kwitnienia VI
Barwa kwiatów liliowa
Wysokość 40 cm - 1,2 m
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021